RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier zadecydował o ewakuacji z Chin chorego Polaka

Koszty pobytu łodzianina w szpitalu w Dalian są astronomiczne (fot. Siepomaga.com)

Powrót Wojciecha Ilkiewicza, który od kilku tygodni przebywa w chińskim szpitalu z ostrym zapaleniem trzustki, jest planowany na czwartek 13 sierpnia - poinformował szef KPRM Michał Dworczyk. Decyzję o ewakuacji chorego łodzianina podjął premier Mateusz Morawiecki.

Premier podjął decyzję o ewakuacji Polaków z Wuhan. „Wszyscy przejdą szczegółowe badania”

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o ewakuacji obywateli Polski z chińskiej prowincji Hubei (której stolicą jest Wuhan), gdzie panuje...

zobacz więcej

W szpitalu chińskiego miasta Dalian od 15 czerwca przebywa na OIOM-ie 31-letni łodzian Wojciech Ilkiewicz. To marynarz, który po zakończonym rejsie postanowił zwiedzić Chiny, gdzie zastała go pandemia uniemożliwiając powrót do temu. Feralnego dnia w połowie czerwca trafił do szpitala z powodu nagłego, przeszywającego bólu. Przeprowadzone badania wykazały ostre zapalenie trzustki oraz stan zagrażający życiu.

Bliscy i znajomi chorego marynarza zbierają pieniądze na opłacenie kosztów pobytu mężczyzny w szpitalu. Doba na OIOM-ie chińskiego szpitala kosztuje ok. 10-15 tysięcy złotych.

W piątek szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że Wojciech Ilkiewicz zostanie ewakuowany z Chin. – Decyzja o ewakuacji polskiego obywatela z Chin była decyzją premiera Mateusza Morawieckiego, który zawsze w tego rodzaju sytuacjach poważnie podchodzi do problemów, z jakimi mierzą się nasi rodacy za granicą. To też pokazuje skuteczność funkcjonowania państwa. Przeprowadzenie takiej ewakuacji medycznej jest związane z różnymi wyzwaniami, ale dzięki świetnym specjalistom w służbach medycznych, jak i również administracji, takie zadania udaje się zrealizować – powiedział Dworczyk.

Jak podkreślił szef KPRM, „w organizacji powrotu Ilkiewicza kluczowe role odgrywają Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Obrony Narodowej”. Wiele zależy od stanu zdrowia chorego. Lądowanie samolotu z Ilkiewiczem na pokładzie jest planowane na 13 sierpnia w Łodzi.

Do sprawy ewakuacji łodzianina odniosła się także posłanka Lewicy Hanna Gill-Piątek. „Rano wiadomość, że Wojtek Ilkiewicz, łodzianin, który od 2 m-cy walczy o życie w chińskim szpitalu, wróci do Polski w nast. tygodniu dzięki decyzji premiera Mateusza Morawieckiego i zaangażowaniu szefa KPRM ministra Michała Dworczyka. Dziękuję to mało. Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” – napisała na Twitterze Gill-Piątek.

Portal DoRzeczy.pl napisał w piątek, że pobyt Ilkiewicza w chińskiej placówce medycznej wiąże się z olbrzymimi kosztami. Rodzina opłacała pobyt marynarza m.in. ze zbiórki publicznej, ale koszty te dramatycznie rosły.

źródło:

Zobacz więcej