RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Na kanale La Manche schwytano rekordową liczbę nielegalnych imigrantów

Migranci sądzą, że mają większe szanse dostać się na Wyspy morzem (fot. Steve Parsons/PA Images via Getty Images)

Rekordową liczbę 235 nielegalnych imigrantów próbujących na 17 łodziach przedostać się przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii zatrzymały w miniony czwartek brytyjskie łodzie patrolowe oraz straż graniczna – poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Koniec ze swobodnym wjazdem do Wielkiej Brytanii

Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o imigracji. Zakłada on, że wraz z upływem okresu przejściowego w dniu 31 grudnia 2020 kończy swobodny...

zobacz więcej

To największa w historii dobowa liczba imigrantów schwytanych przy próbie przedostania się drogą morską do Wielkiej Brytanii. Poprzedni rekord odnotowano tydzień temu, gdy przechwycono 202 osoby.

W lipcu tego roku na kanale La Manche schwytano ponad 1100 nielegalnych imigrantów, co jest wzrostem o ponad 50 proc. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy i jeszcze większym w stosunku do poprzednich - dla porównania w lipcu zeszłego roku było ich niespełna dwustu.

W związku z tym drastycznym wzrostem poselska komisja spraw wewnętrznych wszczęła w piątek dochodzenie, które ma wyjaśnić przyczynę tego zjawiska, a w szczególności zbadać rolę gangów zajmujących się przemytem ludzi, działania brytyjskich i francuskich władz w celu powstrzymywania nielegalnej imigracji, a także sytuację w obozach dla migrantów po francuskiej stronie kanału.

„Liczba nielegalnych rejsów małych łodzi jest przerażająca i niedopuszczalnie wysoka. Liczby te są skandaliczne. Francja i inne państwa UE są bezpiecznymi krajami. Prawdziwi uchodźcy powinni ubiegać się o azyl tam, a nie ryzykować życiem i łamać prawo, przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii. Wiem, że kiedy Brytyjczycy mówią, że chcą odzyskać kontrolę nad naszymi granicami - to dokładnie to mają na myśli” – napisała na Twitterze brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel.

Jak podała stacja Sky News, w piątek rano zatrzymano kolejnych ponad stu nielegalnych imigrantów na 11 łodziach.

źródło:

Zobacz więcej