RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kary za brak maseczki. Ponad 14 tys. mandatów i 6 tys. wniosków do sądu

Codziennie do działań prewencyjnych w związku z pandemią zaangażowanych jest około 17-20 tys. funkcjonariuszy (fot. policja.pl, zdjęcie ilustracyjne)

Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy 58 514 osób, a ponad 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym – poinformował insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji. Od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa w Polsce policjanci już ponad 12 milionów razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.

Samoloty nie polecą do kilkudziesięciu krajów. Planowane wydłużenie zakazu

Rząd do 25 sierpnia chce przedłużyć zakaz połączeń lotniczych w ruchu międzynarodowym w związku z epidemią koronawirusa. Jak wynika z projektu...

zobacz więcej

Codziennie do działań prewencyjnych w związku z pandemią zaangażowanych jest około 17-20 tys. funkcjonariuszy. – Sprawdzając obowiązek zakrywania ust i nosa pouczyliśmy 58 514 osób, a ponad 14 tys. ukaraliśmy mandatem karnym. W niemal 6 tys. przypadków skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu – poinformował insp. Mariusz Ciarka.

Funkcjonariusze skontrolowali do tej pory ponad 352 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej; tylko ostatniej doby było ich około 1,3 tys.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji przypomniał, że w Polsce cały czas obowiązuje stan epidemii oraz że Powiatowy Państwowy Inspektor Sanitarny na osoby uchylające się od kwarantanny może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł. Poinformował, że tylko ostatniej doby policjanci sprawdzili 89 720 osób skierowanych na kwarantannę. W 637 przypadkach stwierdzili uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych. 32 razy policjanci pomogli osobom na kwarantannie w zrobieniu zakupów czy wyniesieniu śmieci.

Do tej pory wyzdrowiało 248 policjantów zarażonych koronawirusem, a od początku działań zwalczających pandemie zakażonych zostało 324 funkcjonariuszy. Około 4600 stróżów prawa było na kwarantannie, a obecnie jest na niej „tylko” 260. – Cieszy fakt, że coraz więcej policjantów zdrowieje. Nie oszukujmy policjantów, dbajmy o zdrowie nas wszystkich. To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki – powiedział Ciarka.

źródło:

Zobacz więcej