RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Finał Pucharu Polski 2005 ustawiony za 10 tys. złotych

Sędzia i menedżer winni ustawienia pierwszego meczu finału (fot. PAP/EPA)

Dwie osoby zostały prawomocnie skazane za ustawienie finału piłkarskiego Pucharu Polski pomiędzy Groclinem Dyskobolią Grodzisk a Zagłębiem Lubin (2:0), rozegranego w 2005 roku. To międzynarodowy arbiter Jacek G. oraz menedżer grodziskiej drużyny Władysław K. Polski Związek Piłki Nożnej nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ustawionego meczu.

Potężne złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. Podano liczby

Według sporządzonej dokumentacji geologicznej na terenie przekopu Mierzei Wiślanej znajduje się złoże bursztynu, którego ilość szacuje się na 6,9...

zobacz więcej

W 2005 r. w finale Pucharu Polski w 2005 r. spotkały się drużyny Groclinu Dyskobolii Grodzisk i Zagłębia Lubin. Wtedy finał rozgrywano w formule dwumeczu. W pierwszym spotkaniu drużyna z Grodziska podejmowała lubinian.

Według sądu właściciel wielkopolskiego klubu Zbigniew D. zlecił menedżerowi Władysławowi K. przekupienie sędziego. Zawody prowadził międzynarodowy arbiter - Jacek G., który przyjął korupcyjną propozycję. Kwotę 10 tysięcy złotych otrzymał dopiero miesiąc po zakończeniu spotkania, wygranego przez zespół z Grodziska 2:0. W rewanżu lubinianie wygrali tylko 1:0 i trofeum trafiło do Groclinu.

Sąd okręgowy podtrzymał wyrok sądu pierwszej instancji. Jacek G. został skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 10 lat, dodatkowo musi zapłacić 10 tys. grzywny i otrzymał czteroletni zakaz zajmowania stanowisk i organizowania imprez sportowych. Z kolei Władysław K. został skazany na rok i trzy miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata oraz 3,5 tys. zł grzywny. Wyroki są prawomocne, a skazani mogą jedynie apelować o kasację do Sądu Najwyższego.

Jak poinformował Dominik Panek, prowadzący blog „Piłkarska Mafia”, proces Zbigniewa D., trzeciego z oskarżonych, został przeniesiony do Grodziska Wielkopolskiego i nadal trwa. Z powodu poważnej choroby byłego właściciela klubu, nie może on się zakończyć w sądzie pierwszej instancji. Kolejną rozprawę Sąd Rejonowy w Grodzisku zaplanował na 25 sierpnia. Zbigniew D. definitywnie wycofał się z futbolu w 2008 roku, a jego klub połączył się z Polonią Warszawa, która przejęła licencję i większość zawodników.

Polski Związek Piłki Nożnej nie podjął jeszcze decyzji w sprawie ustawionego meczu.

źródło:

Zobacz więcej