RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowie MSZ Trójkąta Weimarskiego wzywają do wolnych wyborów na Białorusi

Politycy zdecydowanie opowiadają się za prawem Białorusinów do wolnego wyboru głowy państwa (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Wzywamy władze Białorusi do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w sposób wolny i uczciwy; do uwolnienia osób zatrzymanych z powodów politycznych i powstrzymania się przed użyciem przemocy – czytamy we wspólnym oświadczeniu ministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego.

Wybory po białorusku. Zatrzymano już ponad 700 osób

Od 8 maja, początku kampanii przed wyborami prezydenckimi na Białorusi, zatrzymano ponad 700 osób – poinformowali obrońcy praw człowieka z...

zobacz więcej

„My, ministrowie spraw zagranicznych Francji, Niemiec i Polski, z zaniepokojeniem obserwujemy rozwój wydarzeń na Białorusi. W przededniu wyborów prezydenckich zdecydowanie opowiadamy się za prawem Białorusinów do korzystania z podstawowych wolności, w tym z praw wyborczych oraz wspieramy niepodległość i suwerenność Republiki Białorusi” – czytamy we wspólnym oświadczeniu szefów dyplomacji trzech krajów zamieszczonym na stronie polskiego MSZ.

Jacek Czaputowicz, Heiko Maas i Jean–Yves le Drian wyrazili zaniepokojenie faktem, że Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR), Zgromadzenie Parlamentarne OBWE i Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy nie miały możliwości obserwowania procesu wyborczego.

„W związku z tym, wzywamy władze Białorusi do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w sposób wolny i uczciwy, w tym do zapewnienia możliwości ich niezależnego monitoringu przez lokalnych obserwatorów. Odnotowaliśmy niepokojące doniesienia o nieprawidłowościach wyborczych podczas trwającego już głosowania przedterminowego” – oświadczyli ministrowie.

Białoruś. Kary za wspieranie prześladowanych aktywistów i polityków

Karami grzywny ukarały sądy na Białorusi co najmniej 40 osób w Mińsku i 20 poza stolicą za udział w akcjach solidarności, które odbyły się w...

zobacz więcej

Podkreślili, że Białoruś jest ważnym sąsiadem Unii Europejskiej i aktywnym członkiem Partnerstwa Wschodniego.

„Nasz dialog w ostatnim dziesięcioleciu był trudny, ale obiecujący. Zaowocował także praktyczną współpracą. Wierzymy w możliwość zbudowania silniejszych więzi między Białorusią i jej obywatelami a Unią Europejską, opartych na poszanowaniu wspólnych wartości demokratycznych, w tym wolności obywatelskich i praworządności” – czytamy.

Ministrowie wskazali, że dzięki wspólnym wysiłkom już wiele udało się osiągnąć, a także wyrazili zaniepokojenie możliwością zaprzepaszczenia naszych wspólnych dokonań.

„Wzywamy białoruskie władze do uwolnienia wszystkich osób zatrzymanych z powodów politycznych, do powstrzymania się przed użyciem przemocy lub podejmowaniem działalności godzącej w prawa człowieka, włączając w to wolności obywatelskie i polityczne, oraz apelujemy o poszanowanie woli białoruskiego narodu” – oświadczyli szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji.

Białoruska milicja zatrzymała stojących w kolejce do sklepu

Około 20 osób oczekujących na ulicy w kolejce do sklepu z białoruskimi pamiątkami Symbal.by zostało zatrzymanych przez milicję we wtorek wieczorem....

zobacz więcej

Jak podkreślili, „nie ma innej drogi do umocnienia niepodległości Białorusi niż poprzez prawdziwy i otwarty dialog społeczny”.

Wybory na Białorusi odbędą się w niedzielę. Startuje w nich pięcioro kandydatów: Alaksandr Łukaszenka, Swiatłana Cichanouska, Hanna Kanapacka, Andrej Dzmitryjeu i Siarhiej Czeraczań.

Od 4 do 8 sierpnia trwa głosowanie przedterminowe. Każdy uprawniony może zagłosować w dowolnym lokalu. Zdaniem obrońców praw człowieka ten rodzaj głosowania stwarza na Białorusi pole do licznych nadużyć. Obrońcy praw człowieka informują o wielu zatrzymaniach przez milicję niezależnych obserwatorów. Skarżą się na nich członkowie komisji, zarzucając aktywistom, że utrudniają im pracę.

W czwartek prezydent Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny ostrzegł, że nie dopuści do majdanu w stolicy Białorusi. Zapewnił, że władze nie dopuszczą, by w centrum miasta „zapłonął ogień” w dniu wyborów prezydenckich w niedzielę lub dzień później.

źródło:

Zobacz więcej