RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemcy nie noszą maseczek; na zwrócenie uwagi reagują agresją

Według cytowanej przez niemiecki tygodnik 48-letniej konduktorki regionalnych pociągów Deutsche Ban w północnych Niemczech, pandemia koronawirusa w połączeniu z wakacjami spowodowała eksplozję agresji wobec pracowników pociągów (fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg via Getty Images)

Wielu niemieckich pasażerów nie chce nosić masek w pociągach i samolotach, są agresywni wobec pracowników; przewoźnicy mają problemy z egzekwowaniem prawa – wynika z relacji niemieckiej konduktorki i stewardesy zamieszczonych na stronach tygodnika „Der Spiegel”.

Koronawirus w McDonaldzie. Jeśli tam byłeś, zgłoś się do sanepidu

Sanepid w Dąbrowie Górniczej prosi klientów, którzy w ostatnich dniach gościli w tamtejszej restauracji McDonald’s, by zgłosili się, jeśli...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Według cytowanej przez niemiecki tygodnik 48-letniej konduktorki regionalnych pociągów Deutsche Ban w północnych Niemczech, pandemia koronawirusa w połączeniu z wakacjami spowodowała eksplozję agresji wobec pracowników pociągów.

„Jestem obrażana, opluwana, pasażerowie grożą mi pobiciem lub wyrzuceniem z pociągu. Znam maszynistę, który został pobity, bo powiedział pasażerowi na peronie, by założył maskę” – opowiada kobieta.

Jak dodaje, pasażerowie często nie stosują się do zaleceń dotyczących masek i utrzymywania dystansu, a próby wytłumaczenia ludziom potrzeby noszenia masek są najczęściej daremne – dotyczy to zwłaszcza ludzi starszych. Ocenia też, że spośród tych, którzy maski noszą, tylko jedna trzecia nosi je prawidłowo, zasłaniając i usta, i nos.

Kobieta opisuje też problemy z egzekwowaniem przepisów: wezwanie policji to 20 minut opóźnienia pociągu, a w dodatku same służby nie mają pewności, czy interweniować powinna policja landu, czy federalna.

50 tys. zakażonych koronawirusem w Polsce. Padł kolejny rekord dobowy

W sobotę w życie wchodzą zmiany, regionalizujące obostrzenia koronawirusowe. W piątek liczba przypadków Covid-19 w Polsce przekroczyła 50 tys....

zobacz więcej

Podobny obraz wyłania się z opowieści cytowanej przez pismo stewardesy. Kobieta zwraca uwagę, że maski, które otrzymuje od pracodawcy, są gorszej jakości, niż te, które dostawała na początku pandemii. Narzeka też na poziom higieny w samolotach.

A choć linie lotnicze dbając o swój wizerunek kładą nacisk na przestrzeganie przepisów, wielu pasażerów używa masek np. jako opaski na oczy. Inni z kolei narzekają, że ich siedzący obok nich nie chcą założyć maski i przez to stwarzają zagrożenie.

„Nie mieści mi się w głowie, że wielu pasażerom tak mało zależy, by chronić siebie i innych ludzi – gdyby każdy był trochę bardziej odpowiedzialny, wszystko byłoby w porządku” – komentuje.

W Niemczech w czwartek odnotowano 1045 nowych chorych na COVID-19. Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się tam 215 210 osób. 9252 osoby zmarły.

img src="https://s.tvp.pl/repository/attachment/4/4/6/446ae7032ad7145311025c27ebb077441541685773263.jpg" width="100%">

źródło:

Zobacz więcej