RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Twitter oznacza konta mediów państwowych. „Nie będą polecane użytkownikom”

Na medialnych kontach będzie etykieta z podpisem „Media powiązane z państwem”. (fot. Chris Ratcliffe/Bloomberg via Getty Images)

Portal Twitter nadał dodatkowe oznaczenia kontom mediów państwowych z krajów będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ. Serwis zapowiedział, że konta te nie będą więcej polecane użytkownikom, aby nie nagłaśniać ich przekazu.

Chiny sieją dezinformację w YouTube. Namierzono tysiące kont

Koncern Google potwierdził usunięcie między kwietniem i czerwcem ponad 2,5 tys. kont z serwisu YouTube, które zdaniem jego analityków służyły...

zobacz więcej

Pod kontami mediów takich jak rosyjska agencja Sputnik, chińska telewizja CCTV czy chiński anglojęzyczny dziennik „Global Times” widnieje teraz etykieta z podpisem „Media powiązane z państwem”.

Jak wyjaśniła administracja portalu, łatką mediów państwowych będą oznaczane tylko te media, w których „państwo sprawuje kontrolę nad treściami redakcyjnymi przez środki finansowe, bezpośrednią lub pośrednią presję polityczną i/lub kontrolę nad produkcją i dystrybucją”.

Nie dotyczy to jednak finansowanych publicznie mediów mających niezależność redakcyjną, takich jak BBC czy amerykańskie Narodowe Radio Publiczne (NPR). Oznaczenia uniknęły także francuska telewizja France24 i Radio France Internationale (RFI).

Część decyzji Twittera wzbudziła wątpliwości wśród ekspertów. Chodzi m.in. o chiński portal Caixin, który mimo struktury właścicielskiej, obejmującej państwowe podmioty, publikuje krytyczne wobec chińskich władz treści.

Bez „czarnej listy” i „jego/jej”. Twitter wprowadza inkluzywny język

„Lista odmów” („denylist”) zamiast „czarnej listy” („blacklist”), stosowanie zaimków liczby mnogiej („ich”) zamiast „jej/jego” – to przykłady...

zobacz więcej

Na razie nowe zasady dotyczą tylko pięciu państw, będących stałymi członkami Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Chiny, Rosja, Wielka Brytania i Francja). Serwis zapowiedział jednak, że grono krajów będzie się powiększało.

Poza wyraźnym oznaczeniem na portalu, państwowe media zostaną wykluczone z algorytmu polecającego użytkownikom, które konta warto obserwować. Jak wyjaśnił Twitter w komunikacie, ma to ograniczyć nagłaśnianie ich treści, które są używane „jako środek do realizacji ich politycznej agendy”.

Od czwartku oznaczone są także oficjalne konta urzędników państwowych, dyplomatów i instytucji, choć one nie zostały wyjęte z systemu rekomendacji.

źródło:

Zobacz więcej