RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Arabia Saudyjska miała wysłać do Kanady zabójców. „Pozew jak powieść szpiegowska”

Sprawa trafiła do sądu w USA (fot. Leon Neal/Getty Images)

Książę Muhammad ibn Salman, saudyjski następca tronu, wysłał do Kanady grupę zabójców, zlecając jej morderstwo saudyjskiego specjalisty ds. terroryzmu. Zabójców nie wpuściły kanadyjskie służby graniczne.

Trzymał nastolatkę przywiązaną do rury. 44-latek w areszcie

Policja z japońskiej prefektury Saitama aresztowała mężczyznę podejrzanego o więzienie nastolatki w swoim domu w Jokohamie. Ofiara sama zdołała...

zobacz więcej

Według liczącego 106 stron dokumentu pozwu, który agencja The Canadian Press określiła jako „czytający się jak powieść szpiegowska”, były saudyjski specjalista ds. bezpieczeństwa i antyterroryzmu Saad Aljabri został zabity w Kanadzie na zlecenie saudyjskiego księcia.

Aljabri, który ma obywatelstwo saudyjskie i maltańskie, uciekł z Arabii Saudyjskiej w 2017 r. przez Turcję do Toronto, gdzie mieszka. Otrzymał prawo stałego pobytu w Kanadzie.

Następca tronu według pozwu ma grupę najemników, z której rekrutowali się m.in. zabójcy dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego w Stambule w 2018 r. W pozwie napisano, że saudyjski książę wymuszał na Aljabrim powrót do Arabii Saudyjskiej, grożąc mu „podjęciem kroków”.

Pisał: „z całą pewnością dobierzemy się do ciebie”. Do firmy Aljabriego w Toronto udał się jego były kolega z pracy, udając inwestora i namawiając do spotkania z rodziną w Turcji. W ten sposób zostało potwierdzone miejsce zamieszkania Aljabriego.

Egzekucja gwałcicieli i zabójców 23-letniej studentki

W więzieniu w Delhi stracono czterech mężczyzn skazanych na śmierć za zgwałcenie i zabójstwo ponad siedem lat temu 23-letniej studentki –...

zobacz więcej

Dokumenty złożone w sądzie opisują, że w październiku 2018 r., dwa tygodnie po morderstwie Chaszodżdżiego, grupa zabójców przyleciała do Toronto, a na lotnisku Pearson próbowali przejść kontrolę graniczną, udając, że się nie znają. Kanadyjskie służby graniczne zatrzymały wszystkich z wyjątkiem jednego, legitymującego się paszportem dyplomatycznym. W pozwie napisano, że książę Muhammad zamierza wysłać grupę zabójców do USA, zlecając im przekroczenie lądowej granicy z Kanadą.

The Canadian Press nie uzyskała komentarza z ambasady Arabii Saudyjskiej w Ottawie, natomiast federalny minister bezpieczeństwa publicznego Bill Blair przekazał stanowisko, w którym, choć nie odniósł się bezpośrednio do sprawy Aljabriego, oświadczył, że Kanada „nie będzie tolerować zagranicznych podmiotów zagrażających bezpieczeństwu Kanady czy bezpieczeństwu jej obywateli i osób z prawem pobytu”. Zwrócił się też o przekazywanie policji wszelkich sygnałów o zagrożeniach.

Chaszodżdżi współpracował z amerykańskim dziennikiem „Washington Post”, krytykując w swych komentarzach saudyjski rząd i następcę tronu, księcia Muhammada ibn Salmana, faktycznego władcę kraju. 59-letni dziennikarz zniknął bez śladu po wejściu 2 października 2018 r. do saudyjskiego konsulatu w Stambule w celu odebrania dokumentów potrzebnych mu do zawarcia ślubu.

„Alarm!”: Skazano niewinnego; nowe fakty ws. zabójstwa sprzed 16 lat

16 lat temu został skazany za zabójstwo młodej dziewczyny. Przed sądem przekonywał, że jest niewinny, a wcześniejsze zeznania wymusili policjanci,...

zobacz więcej

W listopadzie 2018 r. premier Kanady Justin Trudeau potwierdził, że przedstawiciele kanadyjskiego wywiadu wysłuchali zarejestrowanego przez tureckie służby nagrania zabójstwa Chaszodżdżiego, a jego „powiadomiono, co ono zawiera”.

Jak wówczas podkreślały media, Trudeau był pierwszym zachodnim przywódcą, który potwierdził oficjalnie, że służbom wywiadowczym udostępniono to nagranie. Wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował, że Turcja przekazała Arabii Saudyjskiej, Stanom Zjednoczonym, Niemcom, Francji i Wielkiej Brytanii nagrania dotyczące zabójstwa Chaszodżdżiego.

W sierpniu 2018 r. Kanada skrytykowała aresztowania saudyjskich aktywistek zajmujących się prawami człowieka. Arabia Saudyjska odwołała wówczas swojego ambasadora w Kanadzie, zapowiedziała wstrzymanie stypendiów dla saudyjskich studentów w Kanadzie i wstrzymała nowe porozumienia gospodarcze i umowy. Po morderstwie Chaszodżdżiego Ottawa nałożyła sankcje na 17 osób powiązanych z zabójstwem.

źródło:

Zobacz więcej