RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trump zapowiada cła na kanadyjskie aluminium. Ottawa – kroki odwetowe

Kilka lat temu oba kraje prowadziły swoistą wojnę handlową o stal i alumunium (fot. Reuters/Blair Gable)

USA nałożą cła na import aluminium z Kanady – zapowiedział prezydent Donald Trump; Ottawa zapowiada kroki odwetowe. Wicepremier Kanady Chrystia Freeland oświadczyła, że Kanada „odpowie równoważnymi działaniami”.

USA nakładają cła odwetowe na europejskie produkty. Trump: Wielkie zwycięstwo

USA nałożyły 25-proc. cła na francuskie wino, włoskie sery i szkocką whisky single malt w odwecie za unijne subwencje dla Airbusa. Cła odwetowe...

zobacz więcej

Donald Trump zapowiedział nałożenie taryf na część kanadyjskich wyrobów aluminiowych podczas wizyty w fabryce pralek Whirlpool w Ohio. Powołał się przy tym na względy „bezpieczeństwa państwa”. Cła mają wejść w życie 16 sierpnia.

Wicepremier Chrystia Freeland opublikowała oświadczenie, w którym napisała, że nałożenie ceł przez USA jest „nieuzasadnione i nie do przyjęcia”.

– W odpowiedzi na amerykańskie cła intencją Kanady jest szybka reakcja o równoważnej wartości – dodała. Komunikat zapowiada, że szczegóły na temat kanadyjskiej reakcji będą podane wkrótce.

„Kanadyjskie aluminium nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA. W okresie światowej pandemii i kryzysu ekonomicznego ostatnia rzecz, której potrzebują pracownicy kanadyjscy i amerykańscy to nakładanie nowych ceł, które podniosą koszty dla producentów i konsumentów, i zaszkodzą swobodnej wymianie handlowej oraz gospodarkom prowincji i stanów” – napisała Freeland.

Przypomniała, że wejście w życie nowej umowy o wolnym handlu między Kanadą, USA i Meksykiem 1 lipca gwarantuje, że w przemyśle motoryzacyjnym 70 proc. aluminium musi pochodzić od wytwórców północnoamerykańskich.

Kanadyjski i amerykański rynek aluminium jest silnie zintegrowany, bilateralna wymiana produktów aluminiowych miała w ostatnich latach wartość średnio 11,1 mld CAD rocznie, zaś z ponad 162 tys. miejsc pracy w amerykańskim sektorze aluminiowym, 97 proc. zależy w dużym stopniu od importu aluminium z Kanady.

Wojna handlowa USA z Chinami: Trump ostrzega

– Rozmowy idą do przodu, ale wolno, jak dla mnie, o wiele za wolno – powiedział w sobotę Donald Trump. Podkreślił, że porozumienie leży przede...

zobacz więcej

Freeland zadeklarowała wsparcie rządu dla pracowników kanadyjskiego sektora aluminiowego, w którym pracuje ok. 10 tys. osób i przypomniała, że podobne działania były już podejmowane w 2018 r. Kanada jest czwartym na świecie producentem aluminium.

Jak podawała agencja The Canadian Press, grupa amerykańskich firm miała się skarżyć na nadmiar kanadyjskiego eksportu aluminium na amerykańskich rynek. Tymczasem, według The Canadian Press, kanadyjscy producenci, ze względu na powiązany z pandemią mniejszy popyt na specjalistyczne wyroby aluminiowe, część produkcji wysyłają do swoich magazynów w USA.

Jak podawało kanadyjskie stowarzyszenie producentów aluminium (AAC) kilka dni temu, eksport „do magazynów” w związku z dostosowywaniem się rynku spadł w czerwcu o 16 proc. a w lipcu o kolejne 40 proc. Publiczny nadawca CBC cytował szefa AAC Jeana Simarda, którym powiedział, że to „niewłaściwe działanie z niewłaściwych powodów, w niewłaściwym czasie i wobec niewłaściwych ludzi”.

Według kanadyjskich mediów amerykańscy producenci nie są zadowoleni z decyzji Trumpa.

Osiągnięto częściowe porozumienie handlowe między USA a Chinami

USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe – informują amerykańskie media. Zgodnie z nim w niedzielę nie wejdą w życie zapowiadane...

zobacz więcej

W 2017 i 2018 r. USA prowadziły z Kanadą swoistą wojnę handlową, nakładając m.in. cła na import kanadyjskiej stali i aluminium. W maju 2018 r. USA nałożyły 25 proc. cła na kanadyjską stal i 10 proc. cła na kanadyjskie aluminium. Kanada wprowadziła wówczas własną listę karnych ceł na produkty amerykańskie o łącznej wartości 16,6 mld CAD. Restrykcje dotyczyły importu m.in. whisky, soku pomarańczowego i papieru toaletowego.

W styczniu 2018 r. USA wprowadziły cła w wysokości średnio 6,53 proc. na wyroby 25 kanadyjskich papierni. Kanada jest największym na świecie eksporterem papieru używanego do druku gazet. Wcześniej, w kwietniu 2017 r. USA nałożyły dodatkowe cła do 24 proc. na drewno konstrukcyjne z Kanady.

USA od 40 lat co pewien czas oświadczają, że Kanada nieuczciwie dotuje przemysł drzewny. Zarzut wyprowadzany jest z faktu, że kanadyjskie lasy są własnością państwa, a amerykańscy producenci korzystają z lasów prywatnych.

W Kanadzie prowincje udzielają pozwoleń na dzierżawę, a następnie wycinkę drewna na podstawie aukcji, w których wygrywają najwyższe ceny.

W 2017 i 2018 r. rząd Kanady wprowadzał pakiety pomocowe dla sektorów aluminiowego, stali i sektora drzewnego.

źródło:

Zobacz więcej