Wielka Brytania przywraca kwarantannę dla przyjeżdżających z kolejnych krajów

Wskaźnik nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii wynosi blisko 15 na 100 tys. mieszkańców (fot. Reuters/Molly Darlington)

Wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii z Belgii, Andory i Bahamów muszą się poddać 14-dniowej kwarantannie. Zwolnieni z tego obowiązku zostaną natomiast podróżni z Malezji i Brunei – poinformował brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Wielka Brytania: wraca kwarantanna dla kolejnego kraju i restrykcje w kilku miastach

Brytyjski rząd przywrócił wieczorem obowiązek 14-dniowej kwarantanny dla przyjeżdżających z Luksemburga oraz – w kilku miastach na północy Anglii –...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Zmiany zasad kwarantanny dotyczące Belgii, Andory i Bahamów wejdą w życie w sobotę o godz. 4 rano, z wyjątkiem Walii, gdzie ten obowiązek został wprowadzony już o północy z czwartku na piątek. Zmiany dotyczące Malezji i Brunei – we wtorek, z wyjątkiem Walii.

Jak wyjaśnił brytyjski rząd, od połowy lipca w Belgii nastąpił czterokrotny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, w Andorze pięciokrotny, zaś na Bahamach wskaźnik ten zwiększył się z 3,1 do 78,6. Brytyjskie MSZ odradza wyjazdy do tych trzech państw, o ile nie są one absolutnie niezbędne.

Podróżni z Malezji i Brunei będą zwolnieni z kwarantanny, o ile w ciągu 14 dni przed przyjazdem nie byli w żadnym państwie spoza listy tych, z których przyjazd łączy się z obowiązkiem jej odbycia. Oba państwa już wcześniej zostały zdjęte z listy krajów, do których wyjazdy są odradzane.

W Belgii wskaźnik nowych zakażeń wynosi 49,2 na 100 tys. mieszkańców, ponad trzy razy więcej niż w Wielkiej Brytanii (14,3) i prawie dwa razy więcej niż w Hiszpanii w czasie, gdy pod koniec lipca brytyjskie władze przywróciły obowiązek kwarantanny dla przyjazdów z tego kraju (27,4). W Polsce, nawet po ostatnich wzrostach liczby nowych zakażeń, ten sam wskaźnik wynosi poniżej 2.

Belgię co roku odwiedza ok. 1,8 mln Brytyjczyków, Andorę – 150 tys.; na Bahamy w 2018 r. udało się 36 tys. obywateli brytyjskich.

źródło:

Zobacz więcej