RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

O „polskim obozie” na niemieckim portalu... prawniczym

Niemiecki portal prawniczy Juraforum.de z Hanoweru napisał o „polskim obozie pracy Trawniki”. W okresie II wojny światowej w niemieckim hitlerowskim obozie pracy przymusowej w Trawnikach na Lubelszczyźnie Niemcy dokonywali okrutnych zbrodni. Polska ambasada w Berlinie podjęła interwencję w sprawie fałszywego określenia, żądając od redakcji prawniczego portalu szybkiego sprostowania.

Ważne słowa. Niemiecki dziennik pisze o Pileckim i PW

"Na ochotnika do Auschwitz" – brzmi tytuł artykułu, w którym „Sueddeutsche Zeitung" pisze o berlińskim Instytucie Pileckiego i jego patronie. Autor...

zobacz więcej

Niemiecki portal prawniczy opisał historię pewnej policjantki, która zamierzała zmienić nazwisko, bowiem takie samo nosi były strażnik obozu koncentracyjnego odpowiedzialny za okrutne zbrodnie popełnione w okresie nazistowskim w „polskim obozie pracy” w Trawnikach.

Rzecznik prasowy polskiej ambasady w Berlinie Dariusz Pawłoś powiedział Polskiemu Radiu, że natychmiast do redakcji „Juraforum.de” w Hanowerze zostało wysłane pismo z żądaniem sprostowania. Pawłoś zapewnił, że Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie oraz polskie placówki konsularne zawsze będą interweniować w sytuacjach, gdy będzie fałszowana historia Polski i gdy będzie szkalowane dobre imię Polski i Polaków.

Dariusz Pawłoś przyznał, że jest to druga w ciągu ostatniego miesiąca interwencja „w sprawie użycia wadliwego kodu pamięci »polski obóz« w odniesieniu do niemieckich narodowosocjalistycznych obozów koncentracyjnych i obozów pracy”. Obecna sytuacja jego zdaniem jest tym bardziej niezrozumiała, że tego obrażającego Polskę i Polaków sformułowania użył portal prawniczy, od którego należałoby wymagać nie tylko znajomości historii współczesnej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu drugiej wojny światowej, ale również dokładnego ważenia każdego słowa.

źródło:
Zobacz więcej