RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Osoby, które tyle mówią o demokracji, nie uszanowały decyzji Polaków”

Część polityków nie przyszła na zaprzysiężenie prezydenta (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Rzecznik prezydenta Andrzeja Dudy Błażej Spychalski ocenił w Polskim Radiu, że politycy opozycji, którzy nie wzięli udziału w Zgromadzeniu Narodowym, nie potrafili uszanować wyboru Polaków. – Osoby, które tyle mówią o demokracji, konstytucji, nie potrafiły przyjść na Zgromadzenie Narodowe i wysłuchać przemówienia pana prezydenta. Nie potrafiły uszanować decyzji i woli Polaków – skomentował polityk.

Senator KO o bojkocie zaprzysiężenia: Mamy wydawać wyroki za sędziów? Ochłońmy!

„Chcemy rozliczać PiS, że przejmuje sądy? A sami dziś mamy wydawać wyroki za sędziów? Ochłońmy!” – takimi słowami senator KO Jacek Bury skrytykował...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda przed południem złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i wygłosił orędzie. Decyzją Prezydium Koalicji Obywatelskiej, która ma 134 posłów i 43 senatorów, w Zgromadzeniu Narodowym klub reprezentowała kilkunastoosobowa delegacja. Znaleźli się w niej między innymi marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Borys Budka napisał na Twitterze, że „w Zgromadzeniu Narodowym – ze względu na szacunek dla instytucji państwowych - udział weźmie delegacja parlamentarzystów KO”. Polityk dodał, że w zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału szefowie partii wchodzący w skład Koalicji Obywatelskiej „jako wyraz sprzeciwu wobec łamania przez Andrzeja Dudę Konstytucji RP”.

Nieobecność części polityków krytycznie ocenił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. – Nieobecność polityków – w tym prezydenta Bronisława Komorowskiego – na zaprzysiężeniu to nic dobrego, to na pewno nic jednoczącego czy państwotwórczego. Szkoda, że niektórzy politycy nie potrafią się wznieść ponad podziały, które są w demokracji naturalne – powiedział na antenie Polskiego Radia.

źródło:
Zobacz więcej