RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

ABW zatrzymała podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy. Straty sięgają 57 mln zł

ABW zatrzymała podejrzanych o branie udziału w karuzelowym obrocie artykułami spożywczymi i chemicznymi (fot. arch.PAP/Bartłomiej Zborowski, zdjęcie ilustracyjne)

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali trzy kobiety i siedmiu mężczyzn podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy – poinformował w czwartek rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Straty Skarbu Państwa przekraczają 57 mln zł.

Akt oskarżenia wobec 33 osób po śledztwie ABW

Do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko 33 osobom, które wchodziły w skład grupy przestępczej, która wyłudziła co najmniej cztery mln zł....

zobacz więcej

Do zatrzymań doszło 4 sierpnia na terenie województwa śląskiego, mazowieckiego, małopolskiego i pomorskiego. Jeszcze tego samego dnia prokuratura przedstawiła zatrzymanym zarzuty – przekazał Żaryn. Czterej podejrzani zostali aresztowani na trzy miesiące, a wobec pozostałych zastosowano dozór policji, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju.

Rzecznik prasowy poinformował, że grupa przestępcza brała udział w karuzelowym obrocie artykułami spożywczymi i chemicznymi oraz przyjmowała, a także wystawiała nierzetelne i poświadczające nieprawdę faktury. Jak dodał, grupa prała brudne pieniądze.

„Podejrzani reprezentowali podmioty zarejestrowane w Polsce, Republice Czeskiej i Słowackiej. Wystawili faktury, które nie odzwierciedlały faktycznych zdarzeń gospodarczych, na przeszło 260 mln zł. Doprowadziło to do bezzasadnego obniżenia podatku VAT o ponad 57 mln zł” – podał Żaryn w komunikacie.

Jak wskazał rzecznik prasowy, postępowanie prowadzi Delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Poznaniu we współpracy z Izbą Administracji Skarbowej w Poznaniu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

źródło:
Zobacz więcej