RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Unikey kontra plastikowe rękawiczki. „Pozwala na bezdotykowe trzymanie poręczy”

Projekt studenta z uczelni w Krakowie ma zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia się koronawirusem (fot. AGH)

Bezdotykowe otwieranie drzwi, trzymanie poręczy w autobusach czy tramwajach może stać się możliwe dzięki wynalazkowi studenta krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Zaprojektował on przyrząd, który może się sprawdzić szczególnie w czasie epidemii. Mały i poręczny przyrząd można zahaczać o uchwyty lub klamki.

Kamery mierzące temperaturę na odległość trafiły do krakowskiego szpitala

Kamery termowizyjne pozwalające mierzyć temperaturę z bezpiecznej odległości stanęły w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II....

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

„Daniel Wieczorek z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki stworzył UNIKEY – przyrząd do bezdotykowego otwierania drzwi oraz trzymania poręczy i uchwytów w komunikacji miejskiej! Od początku do końca sam projektował, testował i wykonał to innowacyjne narzędzie” – poinformowała na Facebooku Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

W opinii przedstawicieli uczelni „projekt jest odpowiedzią na problem rozprzestrzeniania się bakterii i wirusów w sklepach czy tramwajach”. Zaznaczono, że „jest to też rozwiązanie ekologiczne – zastępuje masowe używanie jednorazowych rękawiczek czy woreczków, a to oznacza mniej niepotrzebnych odpadów”.

Przyrząd wykonano z biokompatybilnego tworzywa sztucznego – poliacetalu. Materiał ten jest wykorzystywany w implantach i protezach.

źródło:
Zobacz więcej