RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Druga kadencja prezydenta Dudy. „Przejdzie do historii” [WIDEO]

Jaka będzie druga kadencja prezydenta Andrzeja Dudy? – Przejdzie do historii jako ten człowiek, który próbował wyciągać rękę. Dzisiaj to również robił symbolicznie – do wszystkich Polaków. Przejdzie do historii jako prezydent, który przedstawia wizję Polski silnej, dumnej, niepodległej, suwerennej. Symboliczne dla Andrzeja Dudy jest to, że przez całą kadencję spotykał się z ludźmi. Dziś powiedział bardzo symboliczne słowa. Drzwi Pałacu Prezydenckiego są otwarte dla wszystkich. To pokazuje, że jest to wielki człowiek – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info poseł PiS Robert Telus.

Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi

Prezydent przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi RP w czwartek podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w...

zobacz więcej

– Wszyscy obywatele Rzeczpospolitej są sobie równi. Nie ma różnicy pomiędzy mieszkańcami wielkich miast, małych miasteczek i wsi. Każdy ma swoją i równą godność. Nie dzielimy Polaków na lepszych i gorszych ze względu na zarobki, wykształcenie, poglądy czy wyznanie religijne. Każdemu należy się szacunek – mówił tuż po zaprzysiężeniu prezydent Andrzej Duda.

Nie dla wszystkich ta deklaracja była wystarczająca. – Nie powiedział o równości kobiet i mężczyzn, co dla mnie jest bardzo istotne, żeby to wybrzmiało. Niestety nie doczekałam się tego i nie powiedział o równości ze względu na orientację seksualną. Najbardziej życzę panu prezydentowi, żeby był prezydentem wszystkich Polaków. Nie tylko w słowach, ale i w czynach. Aby przemówił do tej części społeczeństwa, która na niego nie zagłosowała. Tego mi też brakło w orędziu. On mówił tylko do tych, którzy na niego głosowali – skomentowała słowa prezydenta lewicowa wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka.

– Życzę, żeby prezydent Duda był tak samo konsekwentny jak w pierwszej kadencji, żeby wsłuchiwał się w głosy Polaków, jak to czynił w pierwszej kadencji, żeby wprowadzał dobre rozwiązania dla Polski i Polaków, żeby jednoczył nas wszystkich Polaków wokół wielkiego projektu Polski, która jest jednym państwem nas wszystkich. Dla tych wierzących i niewierzących, co wybrzmiało też w orędziu pana prezydenta – stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński.

Andrzej Duda rozpoczyna drugą kadencję [RELACJA]

W Sejmie Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i tym samym objął urząd prezydenta na drugą kadencję. W uroczystości wzięła...

zobacz więcej

– Ja życzyłbym tylko tego, żeby pan prezydent wczytał się dokładnie w rotę przysięgi, którą dzisiaj składał i postępował zgodnie z tą rotą. Tylko tego. Wysłuchałem orędzia pana prezydenta i nie mam nadziei, że nastąpiła jakaś refleksja i u pana prezydenta, i w obozie prezydenckim. Pan prezydent przez dobrych kilkanaście minut tłumaczył, że wybory były wolne, bezpośrednie, demokratyczne, równe. Tak, jakby sam sobie próbował nawet to wytłumaczyć – argumentował poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

– Jest prezydentem, który wpisze się na stałe do kanonu historii. Tak jak Aleksander Kwaśniewski, którego prezydenturę można różnie oceniać. Ja jako osoba, która nie patrzy na nią życzliwie, doceniam, że jednak wpisał się na łamy historii, bo wygrał reelekcję, podobnie jak Andrzej Duda. Oceniam, że i Andrzej Duda i Aleksander Kwaśniewski będą punktami odniesienia dla kolejnych prezydentów – przewidywał poseł PiS Tomasz Rzymkowski.

źródło:
Zobacz więcej