RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi

Prezydent przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi RP w czwartek podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Symboliczna uroczystość – Andrzej Duda jest zwierzchnikiem sił zbrojnych od momentu objęcia urzędu, tj. od zaprzysiężenia – odbywa się z asystą wojskową, którą zapewniają kompania honorowa, poczet proporca prezydenta RP i orkiestra wojskowa.

Andrzej Duda rozpoczyna drugą kadencję [RELACJA]

W Sejmie Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i tym samym objął urząd prezydenta na drugą kadencję. W uroczystości wzięła...

zobacz więcej

W ceremonii uczestniczą marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek oraz Tomasz Grodzki, minister obrony Mariusz Błaszczak, szef sztabu generalnego gen. Rajmund Andrzejczak, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosław Mika, dowódca operacyjny gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca WOT gen. dywizji Wiesław Kukuła oraz dowódca Garnizonu Warszawa gen. dywizji Robert Głąb. Oprócz pododdziałów reprezentacyjnych wszystkich rodzajów sił zbrojnych, inspektoratów wsparcia i Żandarmerii Wojskowej, na Placu są także poczty sztandarowe jednostek WP.

Znakiem obecności zwierzchnika Sił Zbrojnych RP jest podniesienie na maszt proporca prezydenta – czerwonego prostokąta z białym orłem, obwiedzionego generalskim wężykiem.

Żołnierze oddali salut złożony z pięciu wystrzałów armatnich, a prezydent złożył wiązankę kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza i wygłosił przemówienie.

– Podczas swojej pierwszej kadencji pan prezydent wielokrotnie dawał dowody, jak ważne jest dla niego bezpieczeństwo Polski i rola wojska – mówił w czasie uroczystości szef MON. Podziękował prezydentowi za jego wkład w postrzeganie Wojska Polskiego.

Uroczystości inauguracyjne składają się z dwóch ceremonii. Pierwszą z nich jest zaprzysiężenie nowo wybranego prezydenta przed Zgromadzeniem Narodowym i przebiega zgodnie z jego regulaminem. Druga – przejęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi – ma charakter wojskowy i odbywa się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Przed południem prezydent złożył w Sejmie przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego, w południe wziął udział we mszy św. w intencji ojczyzny i prezydenta RP, odprawionej w archikatedrze św. Jana. W Zamku Królewskim odbyła się uroczystość inwestytury prezydenta na wielkiego mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

źródło:
Zobacz więcej