RAPORT

Wojna na Ukrainie

Coraz więcej Ukraińców z fałszywymi dokumentami na granicy z Polską

Od początku tego roku do końca kwietnia, czyli przez cztery miesiące, takich fałszywych dokumentów do pracy ujawniono zaledwie 18, natomiast od początku maja do końca lipca, czyli przez trzy miesiące, fałszywek było już 47(fot. Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział w Medyce)
Od początku tego roku do końca kwietnia, czyli przez cztery miesiące, takich fałszywych dokumentów do pracy ujawniono zaledwie 18, natomiast od początku maja do końca lipca, czyli przez trzy miesiące, fałszywek było już 47(fot. Straż Graniczna Bieszczadzki Oddział w Medyce)

Tylko w ciągu ostatnich dwóch dni na przejściu granicznym w Medyce w województwie podkarpackim zatrzymano 10 Ukraińców, którzy okazali fałszywe dokumenty uprawniające do pracy sezonowej. Według Straży Granicznej coraz częściej przyjeżdżający do Polski obywatele Ukrainy okazują takie falsyfikaty.

100 tys. osób z odmową wjazdu do Polski. Straż Graniczna informuje o ruchu na granicach

W 2019 r. funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili 54,5 mln podróżujących przez polską granicę. Blisko 100 tys. cudzoziemców, którzy nie...

zobacz więcej

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej mjr Elżbieta Pikor przekazała w czwartek, że obecnie, ze względu na pandemię, najliczniej odprawianymi podróżnymi przybywającymi z Ukrainy do Polski są pracownicy. Zauważyła też, że w miesiącach wakacyjnych dominuje zatrudnienie sezonowe w rolnictwie, budownictwie oraz sektorze turystycznym. Jak oceniła, „jednak nie wszyscy pracownicy ze wschodu mają uczciwe zamiary”.

Zauważyła, że w ostatnim coraz częściej okazywane są fałszywe dokumenty uprawniające do pracy w Polsce. Dla porównania podała dane, z których wynika, że od początku tego roku do końca kwietnia, czyli przez cztery miesiące takich fałszywych dokumentów ujawniono zaledwie 18, natomiast od początku maja do końca lipca, czyli przez trzy miesiące, fałszywek było już 47.

– Tylko na przestrzeni dwóch ostatnich dni – 5 i 6 sierpnia – strażnicy graniczni zatrzymali dziesięcioro obywateli Ukrainy, którzy okazali podrobione zaświadczenia o wpisie do ewidencji wniosków w sprawie pracy sezonowej – wyjawiła mjr Pikor.

Cudzoziemcy usłyszeli zarzuty posłużenia się fałszywymi dokumentami i zostali zawróceni na Ukrainę. O konsekwencjach prawnych i ewentualnych zakazach wjazdu wobec nich zadecyduje sąd.

Żona szefa ukraińskiej policji zatrzymana na granicy z Polską. Chciała przewieźć 650 tys. euro

Żona szefa policji Ukrainy została zatrzymana na polskiej granicy, gdy próbowała przemycić 650 tys. euro – podała ukraińska agencja informacyjna...

zobacz więcej

– Należy pamiętać, że w dalszym ciągu na granicy zewnętrznej obywatele państw trzecich, wjeżdżający do naszego kraju, podlegają przepisom dotyczącym określonych kategorii osób oraz kwarantannie – przypomniała rzeczniczka BiOSG.

Wskazała, że do kategorii osób, które mają zezwolenie na wjazd, należą m.in. pracownicy zarobkowi, ale na granicy państwa zobowiązani są oni do przedstawienia funkcjonariuszom SG określonych dokumentów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej