RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Są zgłoszenia prób oszustwa „na bon turystyczny”. POT reaguje

Bon turystyczny obowiązuje od 1 sierpnia (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Do tej pory wpłynęło 13 maili informujących o próbach oszustwa w realizacji bonów turystycznych – oświadczył p.o. rzecznika prasowego Polskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Cendrowski.

Bon turystyczny – fakty i mity

To jest bardzo dobra inicjatywa – szczególnie po tym kryzysie – mówią zgodnie osoby korzystające z bonów turystycznych. Niestety, wokół świadczenia...

zobacz więcej

Rzecznik zaznaczył, że maile przesłane zostały na uruchomiony we wtorek specjalny adres do zgłaszania prób oszustw związanych z bonem turystycznym. Siedem maili dotyczyło prób sprzedaży bonu, pięć prób wyłudzenia bonu przez telefon, jeden przedsiębiorca usiłował wyegzekwować pieniądze na „niesłusznie zrealizowany bon”.

Adres mailowy, pod który należy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości to: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl. Ministerstwo Rozwoju zdecydowało się na uruchomienie go, gdy w internecie pojawiły się oferty oszustów, którzy próbowali odsprzedać bon. Urzędnicy zaznaczają, że bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze, a skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione.

Zgodnie z Ustawą o Polskim Bonie Turystycznym, świadczenie musi być spożytkowane na dziecko, na które zostało przyznane, a zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem. „Z nienależytym wykonaniem mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy usługa nie jest realizowana na rzecz dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Płatności bonem musi dokonać osoba uprawniona” – napisało Ministerstwo Rozwoju we wtorkowym komunikacie.

Resort przestrzegł również przed kupowaniem świadczenia przez internet. „Należy pamiętać, że sam 16-cyfrowy kod nie wystarczy, żeby nim zapłacić za usługę turystyczną. Trzeba jeszcze dysponować drugim kodem, który przychodzi na telefon beneficjenta dopiero w momencie regulowania należności. Próba obejścia tego procesu może być traktowana jako próba oszustwa” – napisano.

Zaznaczono, że na specjalnie dedykowany adres można zgłaszać przypadki płatności bonem nie za usługę hotelarską bądź imprezę turystyczną. „Jeśli bon zostanie wydany na innego rodzaju usługi niż te przewidziane ustawowo, POT wszczyna postępowanie i dochodzi należności” – wskazano. Dodano, że POT będzie analizował wszystkie sygnały dotyczące nieprawidłowości w realizacji programu Polski Bon Turystyczny.

źródło:

Zobacz więcej