RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Jerzy Owsiak musi przeprosić Krystynę Pawłowicz

Sprawa dotyczy wypowiedzi Owsiaka podczas Przystanku Woodstock z 2017 roku (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)
Sprawa dotyczy wypowiedzi Owsiaka podczas Przystanku Woodstock z 2017 roku (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

Szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak musi przeprosić byłą posłankę PiS i sędzię Trybunału Konstytucyjnego Krystynę Pawłowicz – orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie. Sprawa dotyczy wypowiedzi Owsiaka podczas Przystanku Woodstock z 2017 r.

Sąd wydał wyrok. Owsiak musi przeprosić poseł Pawłowicz

Sąd zobowiązał w czwartek Jerzego Owsiaka do opublikowania przeprosin za naruszenie dóbr osobistych posłanki PiS Krystyny Pawłowicz. Chodzi m.in. o...

zobacz więcej

Chodzi m.in. o wypowiedziane przez Jerzego Owsiaka słowa podczas festiwalu Przystanek Woodstock w 2017 r.: „Niech pani spróbuje seksu. Poczuje pani motyle w brzuchu, poczuje pani rozluźnione plecy. Poczuje pani kwiat we włosach, a przez to w głowie też się może poukładać”.

Owsiak później za to przeprosił. – Pani Krystyno, przepraszam, że w ten sposób wystartowałem do pani; jestem pierwszy, który może panią Krystynę przytulić – powiedział na antenie jednej z telewizji.

W październiku 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie w wyroku zobowiązał szefa WOŚP do umieszczenia na Facebooku na trzech profilach: Jurek Owsiak, Kręciołatv i Owsiaknet oraz na stronie internetowej Kręciołatv i na Twitterze zdjęć, na którym będą widoczne przeprosiny „za bezpodstawne sugestie naruszające dobra osobiste”. Miały być podpisane i widoczne w mediach społecznościowych przez dwa tygodnie.

Ponadto sąd zobowiązał Owsiaka do opublikowania w ciągu siedmiu dni od uprawomocnienia się wyroku na Facebooku zdjęcia przez 48 godzin z przeprosinami za bezpodstawne sugestie w filmie z cyklu „Umiem czytać” w stosunku do Krystyny Pawłowicz. Miały być opublikowane na głównym profilu – Jurek Owsiak.

Jest prawomocny wyrok w sprawie wytoczonej Owsiakowi przez Pawłowicz

Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał wyrok sądu I instancji w sprawie, jaką Krystyna Pawłowicz wytoczyła Jerzemu Owsiakowi. Sąd stwierdził winę...

zobacz więcej

Sąd Okręgowy w Warszawie zobowiązał również do opublikowania na Facebooku zdjęcia, które miało być widoczne przez dwa tygodnie, w którym pozwany przeprasza za wyrażenie „Jest pani najpodlejszym przykładem człowieka”.

Oprócz tego zasądził od Owsiaka zadośćuczynienie w kwocie 10 tys. zł.

Od tego wyroku apelację złożyły obie strony. W czwartek w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie zapadł wyrok w tej sprawie.

SA orzekł, że prezes Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy musi w oświadczeniu przeprosić byłą posłankę PiS i sędzię Trybunału Konstytucyjnego Krystynę Pawłowicz za wypowiedź podczas Przystanku Woodstock przed trzema laty.

Oświadczenie z przeprosinami dot. „naruszenia czci przez bezpodstawne sugestie, które zawarł w przemówieniu publicznym w sierpniu 2017 r. na wydarzeniu Przystanek Woodstock” ma być opublikowane na Facebooku Jerzego Owsiaka oraz na Kręciołatv przez 24 godziny, a nie tak, jak chciała Krystyna Pawłowicz przez dwa tygodnie.

Pozostałe roszczenia sąd oddalił. Zobowiązał także Krystynę Pawłowicz do pokrycia kosztów sądowych. Wyrok jest prawomocny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej