RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronakryzys dotyka Lufthansę. Gigantyczna strata przewoźnika

Kryzys odcisnął piętno na kondycji finansowej Lufthansy (fot. PAP/EPA/Vincent Jannink)

Niemieckie flagowe towarzystwo lotnicze Lufthansa poinformowało, że w efekcie wywołanego koronawirusem globalnego kryzysu komunikacji powietrznej poniosło w drugim kwartale stratę w wysokości około 1,5 mld euro. W analogicznym okresie ubiegłego roku wypracowano 226 mln euro zysku.

Aerofłot odwołał rejsy do ponad 80 miast. W tym do Warszawy

Rosyjskie linie lotnicze Aerofłot odwołały rejsy do ponad 80 miast na całym świecie – podała agencja Ria Novosti. W związku z utrzymanym...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Strata operacyjna (czyli poniesiona w ramach działalności podstawowej) sięgnęła aż 1,7 mld euro. Byłaby ona jeszcze wyższa, gdyby nie rekordowo korzystny wynik spółki Lufthansa Cargo, uzyskany dzięki znacznemu wzrostowi popytu na lotnicze przewozy towarowe.

Zdaniem prezesa Lufthansy Carstena Spohra, trwałego powrotu ruchu powietrznego do rozmiarów sprzed kryzysu należy oczekiwać nie wcześniej niż w 2024 r. W związku z tym chce on do 2023 r. zmniejszyć koszty funkcjonowania koncernu o 15 proc., co obejmie pozbycie się co najmniej stu samolotów i zlikwidowanie 22 tys. pełnoetatowych miejsc pracy.

Do końca czerwca liczba osób zatrudnionych przez Lufthansę spadła w porównaniu z rokiem ubiegłym o 8,3 tys.

Biorąc pod uwagę rozwój sytuacji w światowej komunikacji lotniczej i przebieg rozmów ze związkami zawodowymi, również w Niemczech plan uniknięcia zwolnień grupowych nie jest już realny – zaznaczyła Lufthansa.

źródło:

Zobacz więcej