RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nie planowali zwolnień i cięć płac. Wszystko zmieniło się w lipcu

Firmy produkcyjne i usługowe na początku epidemii w sferze zatrudnienia i wynagrodzeń nie planowały większych zmian (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Firmy produkcyjne i usługowe na początku epidemii w sferze zatrudnienia i wynagrodzeń nie planowały większych zmian, dopiero w lipcu nastroje uległy pogorszeniu – wynika z badań publikowanych w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Pandemia nie szkodzi inwestycjom w startupy

O kryzysie na rynku innowacji nie ma mowy; szeroki strumień pieniędzy płynie do firm branż medycznej oraz tych oferujących systemy zdalnej pracy i...

zobacz więcej

Jak pisze PIE, badanie zrealizowane w ośmiu falach od początku kwietnia do końca lipca br. pozwoliło m. in. stwierdzić, jak zmieniały się zamierzenia firm sektorów produkcyjnego i usługowego w sferze zatrudnienia i wynagrodzeń w okresie pandemii COVID-19 w Polsce.

W pierwszej fali badania przedsiębiorstw, obejmującej okres zamrażania, 75 proc. firm produkcyjnych i 67 proc. firm usługowych – bez handlowych – wskazało, że liczba dostępnych pracowników w przedsiębiorstwie nie uległa większym zmianom. Redukcje? zatrudnienia sygnalizowało 9 proc. firm produkcyjnych i 6 proc. usługowych.

W pierwszych pięciu falach badania – od początku kwietnia do końca maja – następował spadek odsetka firm planujących zmniejszenie zatrudnienia. W firmach usługowych wyniósł 21 pkt. proc. wobec 27 proc. w firmach produkcyjnych. Zidentyfikowane korzystne zmiany w planach firm dotyczących zatrudnienia były wynikiem poprawy nastrojów przedsiębiorców wskutek odmrażania gospodarki i wprowadzania tarcz antykryzysowych.

Polskie jabłka najdroższe na rynku unijnym

Dla sadowników przyszedł czas hossy, po latach cen minimalnych płaconych przez skupy w tym sezonie krajowe jabłka kosztują rekordowo drogo – pisze...

zobacz więcej

Od momentu badania z końca maja w kolejnych dwóch falach rośnie udział firm usługowych planujących obniżenie wynagrodzeń i jest on wyższy niż dla firm produkcyjnych, w przypadku których w kolejnych falach badania, odnotowano spadek udziału firm planujących redukcje wynagrodzeń. Dzieje się tak dlatego, że większość firm usługowych należy do branż najsilniej dotkniętych przez pandemię i dysponuje ograniczonymi środkami własnymi – ocenia PIE.

W badaniu lipcowym korzystne tendencje się odwróciły. Zwiększył się odsetek firm produkcyjnych i usługowych planujących redukcje zatrudnienia, a w kolejnej fali badania nastąpił dalszy wzrost odsetka firm usługowych planujących zmniejszenie zatrudnienia i spadek tego wskaźnika w przypadku firm produkcyjnych.

W ósmej fali badania po 6 proc. firm usługowych i produkcyjnych planowało redukcje zatrudnienia.

źródło:

Zobacz więcej