RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będą nowe obostrzenia w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń

Chcemy wprowadzić dodatkowe rygory w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń, m.in. w woj. wielkopolskim, małopolskim i łódzkim – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 1 września osoby, które nie noszą masek, będą zobowiązane przedstawić zaświadczenie lekarskie, które zwalnia ich z tego obowiązku.

Szumowski zapowiada większe obostrzenia. Będzie podział powiatów na „dwie kategorie”

W powiatach, gdzie w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiło dużo przypadków zakażeń koronawirusem, będą czasowo wprowadzane większe obostrzenia, niż...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej w siedzibie resortu zdrowia Szumowski poinformował o planowanym wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń.

MZ wprowadzi w tych powiatach dwa rodzaje obostrzeń – czerwony i żółty.

Większe, „czerwone” obostrzenia będą obowiązywały w powiatach: ostrzeszowskim, nowosądeckim, Nowy Sącz, wieluńskim, pszczyńskim, w Rudzie Śląskiej, rybnickim, w Rybniku i pow. wodzisławskim.

Łagodniejsze, „żółte” rygory będą w powiatach: wieruszowskim, Jastrzębiu-Zdroju, jarosławskim, Żorach, kępińskim, przemyskim, cieszyńskim, pińczowskim, oświęcimskim i Przemyślu.

Minister zdrowia zapewniał, że cały czas jak najsprawniej pobierane są wymazy, m.in. z możliwych ognisk zakażeń koronawirusem. – Ostatnio mieliśmy raporty ze Śląska z kopalni, które były kolejne raz wymazywane. Mieliśmy duże zakłady pracy – zaznaczył.

– W weekend i w kolejnych dniach po weekendzie należy się nadal spodziewać liczb w granicach 500, 600, być może 700, dlatego że chcemy dziennie wymazać w tych zakładach pracy po tysiąc do dwóch tysięcy pracowników naraz – wyjaśnił.

Koronawirus w Warszawie i na Mazowszu. Raport 6.08 – większość zakażeń w stolicy

60 proc. nowo odnotowanych zakażeń w województwie mazowieckim przypada na Warszawę, gdzie ich łączna liczba to już 2350. Jak wynika z danych...

zobacz więcej

– Mapa obszarów czerwonych i żółtych pokazuje wyraźnie, że to nie jest tak, że czas wakacji daje wzrost zakażeń. Pas zbliżony do Wybrzeża jest w całości »zielony«. Nie ma tam dramatycznej liczby zakażeń – powiedział minister zdrowia.

Dodał, że „obszary, które do tej pory regulowano w rozporządzeniu epidemiologicznym, a więc: organizacje kongresów, wydarzenia sportowe, kulturalne, gastronomia, kina, sanatoria, siłownie – pozostają bez zmian”.

Mówiąc, że zgromadzenia są wśród największych praw obywatelskich, Szumowski zaznaczył, że na ten moment nie są planowane w tej kwestii żadne dodatkowe zmiany.

Przypomniał, że zgodnie z dotychczasowymi regulacjami, w trosce o zdrowie obywateli nadal pozostają zamknięte kluby, dyskoteki, nie będą się odbywały duże imprezy masowe.

W związku z tym, że m.in. nabożeństwa w kościołach i korzystanie z transportu publicznego są źródłem zakażeń, obowiązuje tam noszenie maseczek.

Epidemia z nowym rekordem. Setki zakażeń koronawirusem, blisko 20 zgonów

Epidemia koronawirusa w Polsce pobiła kolejny rekord. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie SARS-CoV-2 u kolejnych 726 osób – poinformowało...

zobacz więcej

Oświadczył, że „w powiatach czerwonych zostaje wprowadzony obowiązek noszenia maseczek wszędzie w przestrzeni publicznej”.

Mówiąc o kategoryzacji zakażeń, podkreślił, że większość Polski jest „zielona”; ale są obszary, gdzie przyrost zakażeń jest szybki i tam trzeba reagować.

Zdaniem ministra zdrowia trzeba otrząsnąć się z beztroski. – To dotyczy całej Polski, bo naprawdę, jeżeli nie chcemy, żeby kolor czerwony rozprzestrzenił się na całą Polskę, to starajmy się zachowywać reżim sanitarny – nosić maskę w sklepach i w komunikacji miejskiej. Niech to wejdzie w nasz nawyk, dopóki nie będzie leków i szczepionki – zaapelował.

– Nie ma czegoś takiego, jak medyczne przeciwskazania w zasłaniania nosa i ust. Jeśli ktoś nie może nosić maski z powodu bardzo ciężkiej niewydolności oddechowej czy bardzo ciężkiej alergii, zawsze może nosić przyłbicę – powiedział minister zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej