RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Ze względu na szacunek dla wyborców politycy KO powinni być na zaprzysiężeniu”

W czwartek zakończy się pierwsza kadencja prezydenta Dudy i tego dnia odbędzie się uroczystość zaprzysiężenia na drugą kadencję (fot. Attila Husejnow/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Politycy Koalicji Obywatelskiej powinni pojawić się na zaprzysiężeniu prezydenta z szacunku dla wyborców – uważa prezydencki doradca Paweł Sałek. – Są wydarzenia w kraju, podczas których trzeba zapomnieć o sporach, emocjach i kłótniach – mówił.

Senator KO o bojkocie zaprzysiężenia: Mamy wydawać wyroki za sędziów? Ochłońmy!

„Chcemy rozliczać PiS, że przejmuje sądy? A sami dziś mamy wydawać wyroki za sędziów? Ochłońmy!” – takimi słowami senator KO Jacek Bury skrytykował...

zobacz więcej

W czwartek zakończy się pierwsza kadencja prezydenta RP Andrzeja Dudy i tego dnia o godz. 10 odbędzie się uroczystość jego zaprzysiężenia na drugą pięcioletnią kadencję.

Swoją nieobecność na wydarzeniu zapowiedziało wielu polityków opozycji, m.in. kontrkandydat prezydenta Dudy w wyborach Rafał Trzaskowski oraz były premier Donald Tusk. Nieobecni będą też m.in. szef Nowoczesnej Adam Szłapka, przewodnicząca Inicjatywy Polska Barbara Nowacka oraz współprzewodnicząca Zielonych Małgorzata Tracz.

W czwartek w Sejmie nie będzie ponadto: byłych prezydentów: Lecha Wałęsy i Bronisława Komorowskiego, byłych premierów: Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Leszka Millera, Marka Belki i Włodzimierza Cimoszewicza, b. marszałka Sejmu, szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz niedawnego kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który zaproszenie na Zgromadzenie Narodowe otrzymał jako prezydent Warszawy.

– Szkoda, że te osoby, które zostały zaproszone, bo tradycją polskiej demokracji przy tej uroczystości jest zaproszenie byłych prezydentów i premierów – część nie będzie w niej uczestniczyła – powiedział w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, odnosząc się do tych informacji.

„Na wyborze marszałka Senatu prezydent był”. Grodzki stanął w obronie Andrzeja Dudy

„Czy prezydent był na zaprzysiężeniu mnie jako Marszałka Senatu? Bo nie przypominam sobie” – napisano na fejkowym koncie Tomasza Grodzkiego na...

zobacz więcej

– Są wydarzenia w kraju, podczas których trzeba zapomnieć o sporach, emocjach i kłótniach (...) takim spotkaniem jest Zgromadzenie Narodowe – mówił, wskazując, że nieobecność polityków opozycji to „taki impuls, który pójdzie w świat”. – Tym bardziej, że będą obecni ambasadorowie innych państw – dodał. Ocenił również, że politycy KO powinni pojawić się na zaprzysiężeniu prezydenta choćby z szacunku dla wyborców.

Sałek zwrócił uwagę, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który zadeklarował obecność na zaprzysiężeniu, pokazał tym samym „pewną klasę podejścia do tego bardzo ważnego wydarzenia”.

Prezydencki doradca zauważył też, że Andrzej Duda zapisze się w historii Polski jako drugi prezydent, który został wybrany na drugą kadencję. To – jego zdaniem – bardzo ważna chwila, która powinna zostać podkreślona.Jak dodał, najważniejszymi czwartkowymi wydarzeniami dla prezydenta, na których Andrzej Duda jest „skoncentrowany w pierwszej kolejności”, są orędzie oraz złożenie przysięgi wobec Zgromadzenia Narodowego. Zapowiedział jednocześnie, że przemowa prezydenta Dudy nie będzie trwała długo, ponieważ jego „kalendarz dnia jest bardzo napięty”.

źródło:

Zobacz więcej