RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozpoczął się sezon na grzyby. Czekamy na wasze zdjęcia

Słoneczne dni i deszcze sprawiły, że w lasach zaczęły pojawiać się grzyby. Można spotkać już m.in. koźlaki, kurki czy borowiki. Swoimi okazami podzielił się z nami nasz czytelnik. Na platformę TWOJE INFO pan Jacek przesłał nam swoje okazy grzybów z Puszczy Kozienickiej z okolic Pionek. Zachęcamy Was do podzielenia się z nami swoimi okazami. Zdjęcia przesyłajcie na adres twoje@tvp.info oraz stronę TWOJE INFO na Facebooku.

Wakacje 2020 w Polsce. Wysyłajcie nam zdjęcia!

Tegoroczne wakacje bez wątpienia należą do wyjątkowych. Koronawirus pokrzyżował plany wielu z nas. Część osób zrezygnowała z podróży w ogóle, inni...

zobacz więcej

Inspektorzy Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypominają, że należy zbierać tylko te grzyby, które się zna. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zebraliśmy dobre, wówczas warto się wybrać do ekspertów z stacji sanitarno-epidemiologiczej po radę. Wystarczy tylko 50 g muchomora sromotnikowego, żeby spowodował zgon człowieka.

Jak poznać, że mogliśmy się zatruć grzybem? Po pierwsze, może pojawić się biegunka, podniesiona temperatura, bóle brzucha i mięśni. Wtedy natychmiast, jak radzą eksperci, należy wywołać wymioty, a później natychmiast udać się do lekarza. Jeżeli taka interwencja będzie w miarę szybko, będziemy bezpieczni.

Należy pamiętać również, że jeśli idziemy w las i wydaje się nam, że znamy ścieżki, nigdy nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że gdzieś źle nie skręcimy.

Dlatego Lasy Państwowe apelują i proszą, by ściągnąć specjalną aplikację, która dzięki mapom podpowie nam, czy nie zboczyliśmy z właściwej ścieżki podczas grzybobrania.

źródło:
Zobacz więcej