RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

1 nowa wiadomość

Andrzej Duda rozpoczyna drugą kadencję [RELACJA]

Po zaprzysiężeniu Andrzej Duda wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym (fot. KPRP)
Po zaprzysiężeniu Andrzej Duda wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym (fot. KPRP)

W Sejmie Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i tym samym objął urząd prezydenta na drugą kadencję. W uroczystości wzięła udział większość posłów PiS, Lewicy, PSL i Konfederacji. Część parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej zbojkotowała zaprzysiężenie Andrzeja Dudy. Po złożeniu przysięgi prezydent wygłosił orędzie. To jednak nie koniec czwartkowych uroczystości.

W Zgromadzeniu Narodowym zwyczajowo biorą udział posłowie i senatorowie, a podczas złożenia przysięgi przez prezydenta obecni będą również inni zaproszeni goście, w tym przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Z powodu epidemii koronawirusa i w związku z przypadkami zakażeń wśród parlamentarzystów, uroczystości odbywają się w warunkach szczególnej ostrożności.

Po zaprzysiężeniu prezydent wygłosił orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym. Wkrótce przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi.

– Tak jak obiecywałem, będę prezydentem polskich spraw; to nie było jedynie hasło wyborcze, to przewodnia myśl mojej prezydentury – powiedział w czwartkowym orędziu przed Zgromadzeniem Narodowym prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że kluczowe sprawy Polski to: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. –Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości, nie udawałem w kampanii wyborczej kogoś innego niż jestem – podkreślił w orędziu po zaprzysiężeniu.

Część senatorów i posłów czeka na wyniki testów, jednak udział w uroczystości zadeklarowały wszystkie kluby i koła.

Przybycia na zaprzysiężenie odmówiła część parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej i związanych z opozycją zaproszonych gości. W Sejmie nie będzie ponadto: byłych prezydentów – Lecha Wałęsy i Bronisława Komorowskiego; byłych premierów: Donalda Tuska, Ewy Kopacz, Leszka Millera, Marka Belki i Włodzimierza Cimoszewicza; byłego marszałka Sejmu, szefa MSZ Radosława Sikorskiego oraz niedawnego kandydata KO na prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który zaproszenie na Zgromadzenie Narodowe otrzymał jako prezydent Warszawy. Klub KO reprezentuje niewielka delegacja pod przewodnictwem marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
21:16 06.08.2020
– Jeżeli opozycja obraża się na demokratyczny werdykt wydany przez społeczeństwo, to ma problem – podkreślił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, Koalicja Obywatelska w związku z wyborami ma „pretensje do wszystkich dookoła”. W Polsat News prezydent został zapytany o bojkot czwartkowego Zgromadzenia Narodowego przez część polityków, w tym KO, którzy tłumaczyli tę decyzję m.in. tym, że w czasie pierwszej kadencji prezydenta doszło do łamania konstytucji, a tegoroczne wybory były nieuczciwe i nierówne.
21:13 06.08.2020
Prezydent Andrzej Duda w pierwszą podróż zagraniczną w drugiej kadencji uda się do Włoch i Watykanu. W czwartek w wywiadzie dla Polsat News poinformował, że w stolicy Włoch spotka się z władzami tego kraju, a w Watykanie z papieżem Franciszkiem.
21:11 06.08.2020
Prezydent Andrzej Duda przyjął zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi RP w czwartek podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
14:27 06.08.2020
– Przeżywam tę dzisiejszą uroczystość, być może nawet bardziej niż pięć lat temu, może dlatego że wszystko to było tak oszałamiające, a dziś każde słowo, które jest wypowiadane dociera do mnie z pełną świadomością – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości Inwestytury Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.
14:17 06.08.2020
Prezydent Andrzej Duda ponownie objął przewodnictwo w kapitułach najważniejszych polskich odznaczeń państwowych – Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się w czwartek w Zamku Królewskim w Warszawie.

Pięć lat temu uroczystość inwestytury prezydenta na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Wielkiego mistrza Orderu Odrodzenia Polski była połączona z odznaczeniem prezydenta oboma orderami.
13:48 06.08.2020
Opozycja dała się wziąć na zakładnika swojemu najbardziej radykalnemu elektoratowi, który by jej nie wybaczył dzisiejszej obecności w Sejmie podczas zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy – ocenił w Polskim Radiu 24 publicysta Krzysztof Karnkowski.
13:47 06.08.2020
13:36 06.08.2020
Prezydent Andrzej Duda przeszedł z archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie uczestniczył w mszy św. za ojczyznę, do Zamku Królewskiego, gdzie odbędzie się uroczystość ponownego objęcia przez niego przewodnictwa w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.
13:34 06.08.2020
Prezydent Andrzej Duda złożył hołd zmarłym prezydentom. W krypcie archikatedry świętego Jana złożył kwiaty na grobie prezydentów Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego, a także przed tablicami upamiętniającymi prezydentów Stanisława Wojciechowskiego i Lecha Kaczyńskiego. Złożył też wiązankę przy grobowcu Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.
13:08 06.08.2020
12:58 06.08.2020
Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oświadczył, że nie wierzy w deklaracje prezydenta Andrzeja Dudy zawarte w orędziu. W jego ocenie, „w przeszłości słowa Andrzeja Dudy nie przekładały się w czyny”. Ocenił, że testem wiarygodności prezydenta będzie poparcie przez niego projektów przygotowanych przez PSL. Wymienił tu projekt ustawy o wyborze Rzecznika Praw Obywatelskich.
12:55 06.08.2020
Służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu – powiedział Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w czasie mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Zaznaczył, że nie da się uleczyć narodu i państwa bez moralności w polityce.

Mszę w intencji ojczyzny oraz nowo zaprzysiężonego prezydenta RP Andrzeja Dudy koncelebrują między innymi Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
12:54 06.08.2020
Przemówienie prezydenta sprawiało wrażenie jakby jeszcze nie skończyła się kampania. Na plus akcenty pojednawcze. Na minus pominięcie praw Polaków poza granicami kraju, polityki europejskiej oraz bardzo schematyczne i marginalne odniesienia do polityki zagranicznej i obronnej – ocenił były kandydat na prezydenta Krzysztof Bosak (Konfederacja). – Zachowanie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy podczas uroczystości zaprzysiężenia prezydenta pokazało, że mentalnie te siły są w paradygmacie „opozycji totalnej”. Dodatkowo Lewica swój przekaz zawęziła dziś wyłącznie do obywateli w pełni zachwyconych programem i stylem ruchu LGBT. – dodał.
12:44 06.08.2020
Prezydent Andrzej Duda rozpoczął drugą kadencję swojego urzędowania. Pierwsze 5 lat prezydentury były bardzo dobrym czasem dla Polski. Mam nadzieję, że druga kadencja będzie jeszcze lepsza – napisała na Twitterze była premier Beata Szydło.
12:24 06.08.2020
„Szopka odstawiona przez część opozycji (tej po lewej) na zaprzysiężeniu Prezydenta RP najbardziej obraża ponad 10 mln wyborców Andrzeja Dudy. Politycy tej części opozycji nie mają w sobie nawet odrobiny przyzwoitości aby w pewnych chwilach po prostu milczeć. Smutny widok” – skomentował na Twitterze poseł PiS Kazimierz Smoliński.
12:16 06.08.2020
Premier Mateusz Morawiecki pogratulował prezydentowi Andrzejowi Dudzie inauguracji drugiej kadencji. W mediach społecznościowych napisał, że gdy w 2015 roku Andrzej Duda pierwszy raz składał przysięgę przed połączonymi Izbami Sejmu i Senatu, był dla milionów Polaków symbolem zmiany. Jak podkreślił na Twitterze premier „ta zmiana została dokonana i dzięki Panu Prezydentowi dokonujemy jej dzień po dniu”.
12:14 06.08.2020
W archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela rozpoczęła się msza święta w intencji ojczyzny oraz nowo zaprzysiężonego prezydenta RP Andrzeja Dudy. Liturgii z udziałem najwyższych władz państwowych przewodniczy abp Stanisław Gądecki Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W związku z epidemią i związanymi z nią ograniczeniami sanitarnymi liturgię koncelebrują między innymi Prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.
(fot. PAP/Mateusz Marek)
12:03 06.08.2020
12:01 06.08.2020
Prezydent jedzie do archikatedry św. Jana Chrzciciela, gdzie zostanie odprawiona msza za ojczyznę.
11:32 06.08.2020
Agata Kornhauser-Duda została po raz drugi pierwszą damą. Od 26 lat jest żoną Andrzeja Dudy; z wykształcenia germanistką. Od pięciu lat angażuje się w działalność społeczną i charytatywną; towarzyszy prezydentowi w spotkaniach z dyplomatami.11:25 06.08.2020
11:24 06.08.2020
O godz. 12 w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela rozpocznie się msza św. w intencji ojczyzny i Prezydenta RP.
11:16 06.08.2020
Prezydent przybył do Pałacu Prezydenckiego, gdzie odebrał meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawa gen. dyw. Roberta Głąba oraz komendanta Służby Ochrony Państwa majora Pawła Olszewskiego.
11:08 06.08.2020
W drodze przez Krakowskie Przedmieście para prezydencka złożyła kwiaty przed Bazyliką św. Krzyża, a dokładnie przed pomnikiem Chrystusa, który kilka dni wcześniej sprofanowała grupa aktywistów LGBT.
11:05 06.08.2020
Prezydencka kolumna jest już w drodze do Pałacu Prezydenckiego.
11:03 06.08.2020
Za kilkanaście minut Andrzej Duda odbierze meldunki od dowódcy Garnizonu Warszawa i Komendanta Służby Ochrony Państwa.
11:02 06.08.2020
Zapraszamy do obejrzenia całego orędzia Andrzeja Dudy, które wygłosił w Sejmie przez Zgromadzeniem Narodowym.
10:47 06.08.2020
Po wygłoszeniu orędzia Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi ważne wydarzenia z historii parlamentaryzmu: upamiętniającymi marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego, prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz tablicą upamiętniającą wizytę Jana Pawła II w Parlamencie.

Para prezydencka złożyła też kwiaty przed tablicą upamiętniającą posłów na Sejm poległych podczas II wojny światowej oraz pod tablicą upamiętniającą posłów i senatorów – ofiary katastrofy pod Smoleńskiem.
10:45 06.08.2020
10:42 06.08.2020
Po wygłoszonym orędziu Andrzeja Dudy nie wstali zgromadzeni na sali nieliczni politycy Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Z transparentem „krzywoprzysiężca” stała posłanka Klaudia Jachira (KO).

„Zachowanie pozostawia nieco do życzenia” – skomentował Marcin Horała z PiS.
10:40 06.08.2020
– Po wieczorze wyborczym zaprosiłem Rafała Trzaskowskiego do Pałacu Prezydenckiego, żeby podać mu rękę i pokazać społeczeństwu, że zakończyła się kampania; liczę, że mój następca też zaprosi swojego konkurenta do Pałacu – podkreślił w orędziu prezydent.

Jak ocenił, spór polityczny „naturalny w każdym systemie demokratycznym nie zniknie, bo jest częścią demokracji, ale można wiele zrobić, by obniżyć jego temperaturę”.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie przybył na zaprzysiężenie, tłumacząc, że w czwartek jest poza stolicą.
10:31 06.08.2020
10:28 06.08.2020
10:26 06.08.2020
– Polacy mnie znają i wiedzą, jakie wyznaję wartości; nie udawałem nikogo, kim nie jestem. Dotrzymam zobowiązań, bo konsekwentnie trwam przy swoich ideałach, najważniejsze dla mnie są polskie sprawy. Będę prezydentem polskich spraw, to nie tylko hasło wyborcze – zaznaczył Duda.
10:25 06.08.2020
W swoim przemówieniu podkreśla też kluczowe znaczenie rodziny, przypominając słowa św. Jana Pawła II, który apelował o „objęcie rodziny specjalną ochroną” jako podstawowej komórki życia społecznego.
10:23 06.08.2020
– „Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – nasi wielcy przodkowie zapisali te niezwykle ważne słowa w Konstytucji 3 maja. Jakże aktualne okazały się one w ciągu ostatnich dni, tygodni i dzisiaj – podkreślił, rozpoczynając swoją drugą kadencję, prezydent Andrzej Duda.
10:21 06.08.2020
W swoim orędziu prezydent podkreślił, że władza pochodzi z woli narodu i naród wyraził swoją wolę w wyborach. – Polacy mają prawo zdecydować, kto ma być ich prezydentem, głową państwa i zdecydowali – powiedział przed Zgromadzeniem Narodowym.
10:20 06.08.2020
To zadanie dla nas wszystkich, żebyśmy za pięć lat mieli frekwencję ponad 70-procentową – ocenił Andrzej Duda. Zapewnił, że chce być prezydentem Polskich spraw, „ważnych dla wszystkich Polaków”.

– Jestem otwarty na współpracę i do tego zachęcam. Drzwi Pałacu Prezydenckiego były przez ostatnie pięć lat otwarte i zawsze będą otwarte dla różnych środowisk, dla przedstawicieli wszystkich stronnictw politycznych – zaznaczył.
10:14 06.08.2020
– Moi rodacy pozytywnie ocenili pięć lat mojej prezydentury i udzielili mi silnego demokratycznego mandatu na kolejną kadencję – powiedział w orędziu w Sejmie Andrzej Duda. Podziękował wszystkim Polakom za udział w wyborach, także tym, którzy oddali głos na jego kontrkandydatów. – Dziękuję państwu za ten piękny akt wyborczy – podkreślił.

Przyznał, że organizacja wyborów była utrudniona z uwagi na epidemię i jednocześnie podkreślił, że udało się je przeprowadzić w sposób demokratyczny.
10:09 06.08.2020
Andrzej Duda, za słowami marszałek Sejmu Elżbiety Witek, wygłosił rotę przysięgi i tym samym objął urząd Prezydenta RP na drugą kadencję.

– Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem – powiedział prezydent, dodając: „Tak mi dopomóż Bóg”.
10:07 06.08.2020
Elżbieta Witek powitała premiera Mateusza Morawieckiego, byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, a także byłych premierów i członków korpusu dyplomatycznego.
10:07 06.08.2020
Orędzie Andrzeja Dudy – jak zapowiadają ministrowie w jego kancelarii – ma być wystąpieniem programowym, skupionym na tworzeniu „wizji ładu w państwie” w ciągu kolejnych pięciu lat.
10:04 06.08.2020
Marszałek Elżbieta Witek otworzyła Zgromadzenie Narodowe. Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.
10:03 06.08.2020
09:59 06.08.2020
Prezydenta i jego małżonkę powitali marszałkowie Sejmu i Senatu Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki.
09:58 06.08.2020
Zapraszamy do transmisji z Sejmu, dostępnej na portalu tvp.info oraz na antenie TVP Info i TVP 1.

09:52 06.08.2020
Na zaprzysiężenie Andrzeja Dudy przybył były prezydent Aleksander Kwaśniewski. – Żałuję, że część opozycji bojkotuje zaprzysiężenie – przyznał.
09:48 06.08.2020
Zwołane przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek posiedzenie Zgromadzenia Narodowego rozpocznie się o godz. 10.
09:42 06.08.2020
Para prezydencka po godz. 9:40 wyjechała z Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą za kilka minut dotrą do Sejmu.
09:32 06.08.2020
Z powodu epidemii koronawirusa i ostatnich przypadków zakażeń wśród parlamentarzystów, Sejm przyjął specjalne środki ostrożności.
09:30 06.08.2020
Na godz. 14:00 zaplanowana jest inwestytura Prezydenta RP na Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.
(fot. KPRP)
09:23 06.08.2020
W środę wieczorem otrzymałem informację, że mój test na koronawirusa jest negatywny; wezmę udział w zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy – poinformował w czwartek prezydencki minister Andrzej Dera.

Dzień wcześniej o wyniku badania poinformował na Twitterze.
09:18 06.08.2020
– To forma sprzeciwu wobec sposobu organizacji wyborów prezydenckich – mówi Małgorzata Kidawa-Błońska o bojkocie Zgromadzenia Narodowego przez KO.

Wicemarszałek Sejmu w Programie 3 Polskiego Radia powiedziała, że parlamentarzyści Koalicji Obywatelskiej nie wezmą udziału w Zgromadzeniu Narodowym w pełnym składzie ze względów epidemicznych i politycznych. Dodała, że z szacunku dla wyborców w Zgromadzeniu weźmie udział jedynie delegacja KO.
08:56 06.08.2020
Wiem, co się dzisiaj wydarzy. Nie potrzebuję oglądać zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy; po co mam oglądać inaugurację czegoś, co nie będzie dobre dla Polski – ocenił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

Były kandydat w wyborach prezydenckich i były prezenter TVN już wcześniej ogłosił, że nie weźmie udziału w tych uroczystościach.
08:50 06.08.2020
Czwartek 6 sierpnia to też dzień, w którym mija dokładnie pięć lat od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na pierwszą kadencję. Wówczas w czasie uroczystości żegnał ustępującego z prezydenckiego fotela Bronisława Komorowskiego.
(fot. Karol Serewis/Getty Images Poland/Getty Images)
08:47 06.08.2020
Minister Paweł Sałek z Kancelarii Prezydenta zapowiedział, że orędzie prezydenta Andrzeja Dudy nie będzie długie.

– Posiedzenie zakończy się w momencie, kiedy sekretarz zgromadzenia odczyta protokół, ale prezydenta czekają dziś kolejne obowiązki – mówił minister. W ramach uroczystości inauguracyjnych zaplanowano też mszę świętą w Archikatedrze świętego Jana Chrzciciela, ceremonię orderową na Zamku Królewskim i ponowne przejęcie zwierzchnictwa nad armią na Placu Piłsudskiego.
08:46 06.08.2020
Po zaprzysiężeniu prezydent Andrzej Duda wygłosi orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym. To jednak nie koniec zaplanowanych na ten dzień uroczystości.
08:43 06.08.2020
Przypomnijmy – w poniedziałek Sąd Najwyższy stwierdził ważność wyborów prezydenckich. Sąd uznał, że żadne z uchybień wskazanych w rozpoznanych protestach wyborczych, jak również wszystkie one łącznie, nie dają podstaw do kwestionowania wyborów.
08:41 06.08.2020
W Zgromadzeniu Narodowym wezmą udział posłowie i senatorowie (łącznie 560 osób), a podczas złożenia przysięgi przez prezydenta obecni będą również inni zaproszeni goście, w tym przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Początek uroczystości w Sejmie o godz. 10.
08:38 06.08.2020
„Chociaż jest mi daleko do prezydenta Andrzeja Dudy, to z szacunku do urzędu głowy państwa nie mogę odmówić udziału w jego zaprzysiężeniu” – napisał w mediach społecznościowych senator Jacek Bury z Koalicji Obywatelskiej.

W ten sposób odniósł się do bojkotu uroczystości, który zapowiedziała większość parlamentarzystów KO z liderem ugrupowania Borysem Budką na czele.Zobacz więcej