RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sędziowie SN nie chcą oddać mieszkań. Mówią, że „im się po prostu należą”

Sędziowie zostali wezwani do oddania kluczy od mieszkań (fot. Pexels)

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska wzięła się za przywileje mieszkaniowe sędziów. Wezwała dziewięciu nieorzekających sędziów SN w stanie spoczynku zajmujących służbowe lokale w Warszawie do oddania kluczy – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

„Nieuzasadniony przywilej”. I prezes SN chce odebrać sędziom darmowe mieszkania

Dziewięciu sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku od wielu lat zajmuje duże mieszkania służbowe w Warszawie. Płacą jedynie za media. Nowa I...

zobacz więcej

Dziewięciu nieorzekających sędziów Sądu Najwyższego w stanie spoczynku zajmuje służbowe lokale w Warszawie. Nowa I prezes SN wezwała ich do oddania kluczy. Mieszkania potrzebne są orzekającym. Lokatorzy jednak odmówili. Większość z nich uznała, że im się po prostu należą. Jeden powiedział, że się wyprowadzi za niespełna rok, gdy dokończy remont domu. Małgorzata Manowska postanowiła więc wypowiedzieć zawarte wiele lat temu umowy.

Sami byli orzekający nie widzą podstaw, by zwrócić mieszkania. – Chętnie zawsze będę starała się zapewnić możliwie najlepsze warunki sędziom SN, jednak może to mieć miejsce jedynie w granicach prawa – podkreśla Manowska.

Dziennik przypomina, że sędziemu Sądu Najwyższego spoza Warszawy przysługuje mieszkanie w stolicy. Do 2015 r. wewnętrzne przepisy wskazywały, że w takim lokalu mogą zamieszkiwać ‒ w zasadzie przez nieograniczony czas ‒ również sędziowie już nieorzekający.

W 2015 r., już za kadencji prof. Małgorzaty Gersdorf, regulacje zmieniono, ograniczając w ten sposób przekazywanie lokali w ręce osób nieorzekających. Ale sędziów w stanie spoczynku, którzy już mieszkania zajmowali, nie pozbawiono przywileju. W efekcie w 2020 r. z 19 mieszkań rodzinnych aż dziewięć zajmują osoby nieorzekające. Ponoszą jedynie realne koszty utrzymania lokali, czyli nie płacą na przykład do kasy SN za najem.

Według gazety, 31 lipca I prezes wystosowała pisma wypowiadające umowy, na podstawie których sędziowie w stanie spoczynku użytkują służbowe mieszkania będące własnością SN. Wskazano w nich trzymiesięczny okres wypowiedzenia, tak aby sędziowie mieli możliwość uporządkować swoje sprawy.

źródło:
Zobacz więcej