RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bon turystyczny – fakty i mity

To jest bardzo dobra inicjatywa – szczególnie po tym kryzysie – mówią zgodnie osoby korzystające z bonów turystycznych. Mimo to wokół świadczenia narosło wiele mitów, pojawiły się pierwsze oszustwa. – Przestrzegamy, żeby nie kupować bonów na rynku wtórnym, bo wiąże się to z niebezpieczeństwem, że bon może być już wykorzystany – powiedział w programie „O tym się mówi” Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

WOT wspiera organizatorów wypoczynku. Mogą zadzwonić po pomoc

W czasie panującej pandemii koronawirusa zorganizowanie wakacyjnego wypoczynku dla dzieci i młodzieży wymaga szczególnych środków ostrożności. W...

zobacz więcej

Realizacja bonu turystycznego odbywa się przez platformę PUE ZUS. Od 1 sierpnia bon mogą aktywować rodzice dzieci do 18 lat. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić pomiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Profil na PUE można założyć między innymi przy pomocy Profilu Zaufanego i bankowości elektronicznej. Na stronie ZUS dostępny jest film pokazujący, jak założyć profil na PUE.

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne w Polsce. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani na inne środki płatnicze.

Aby uzyskać informacje o bonie, można skorzystać z całodobowej infolinii pod nr tel. 22-11-22-111. Pytania można też przesyłać na adres e-mail: bon@zus.pl.

źródło:
Zobacz więcej