RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielkie pieniądze od rządu USA za pomoc w walce z obcą ingerencją w wybory

Departament Stanu wydał komunikat (fot. Rick Wilking/Reuters)

„Stany Zjednoczone oferują 10 mln dolarów za pomoc w identyfikacji każdego, kto na polecenie lub pod kontrolą obcego rządu ingeruje w wybory w USA” – poinformował szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo na konferencji prasowej.

Chińskie MSZ grozi odwetem za działania USA wobec chińskich dziennikarzy

Chiny wezmą odwet, jeśli władze Stanów Zjednoczonych będą w dalszym ciągu prowadzić „wrogie działania” przeciwko pracującym w USA chińskim...

zobacz więcej

W swym komunikacie Departament Stanu sprecyzował, że chodzi o pomoc w identyfikacji lub lokalizacji podejrzanego, który „przez nielegalne działania w cyberprzestrzeni” ingeruje w listopadowe wybory prezydenckie w USA.

Amerykański resort spraw zagranicznych zachęca tych wszystkich, którzy mają informacje o zagranicznej ingerencji w amerykańskie wybory, do kontaktu z rządem USA lub najbliższą ambasadą Stanów Zjednoczonych.

W ubiegłym miesiącu liderzy Partii Demokratycznej w Kongresie USA oświadczyli, że są „bardzo zaniepokojeni” kampanią dezinformacji sterowaną z zagranicy, która, jak podkreślili, ma na celu wywarcie wpływu na wybory prezydenckie 3 listopada.

Amerykańskie służby wywiadowcze oskarżyły Rosję o ingerowanie w wybory prezydenckie w 2016 r., w tym wykorzystywanie hakerów i masowe kampanie w mediach społecznościowych w celu promowania kandydatury Donalda Trumpa i dyskredytacji jego rywalki, Hillary Clinton, czemu Moskwa stanowczo zaprzeczyła.

W lutym przedstawiciele wywiadu USA poinformowali o ingerencji Rosji w kampanię wyborczą w 2020 r.

Pompeo zapowiedział także, że w przyszłym tygodniu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ zostanie poddana pod głosowanie amerykańska propozycja przedłużenia międzynarodowego embarga na sprzedaż broni dla Iranu, mimo sprzeciwu Rosji i Chin, które dysponują prawem weta.

źródło:

Zobacz więcej