RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka Brytania i Japonia ramię w ramię we wspieraniu wolności w Hongkongu

W Hong Kongu trwają protesty (fot. Jeenah Moon/Reuters)

Wielka Brytania i Japonia stoją ramię w ramię we wspieraniu wolności w Hongkongu i w innych ważnych kwestiach – powiedział brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab po spotkaniu ze swoim japońskim odpowiednikiem Toshimitsu Motegim.

Papież Franciszek: pandemia ukazała słabości i potrzebę uzdrowienia świata

Papież Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej w środę, że pandemia „powodująca głębokie rany w świecie” obnażyła słabości i ukazała...

zobacz więcej

„Japonia jest bliskim przyjacielem Wielkiej Brytanii i naszym kluczowym partnerem w dziedzinie bezpieczeństwa w Azji. To partnerstwo zyskuje na sile dzięki obustronnej wierze w bezpieczeństwo zbiorowe, poszanowaniu międzynarodowego systemu opartego na zasadach oraz wspólnym celom gospodarczym i strategicznym” – powiedział Raab w swoim oświadczeniu.

„Bez względu na to, czy jest to nasza wspólna odpowiedź na Covid-19, bezpieczeństwo cybernetyczne, zmiany klimatyczne, czy też wsparcie dla wolności w Hongkongu, Wielka Brytania i Japonia stoją ramię w ramię; liczę na jeszcze ściślejsze partnerstwo w przyszłości” – dodał szef brytyjskiej dyplomacji.

Środa była pierwszym dniem trzydniowej wizyty japońskiego ministra spraw zagranicznych w Wielkiej Brytanii. Jej głównym celem są rozmowy na temat negocjowanej przez oba państwa umowy o wolnym handlu. W dalszej części wizyty spotka się on z minister ds. handlu międzynarodowego Liz Truss, która ze strony brytyjskiej nadzoruje te negocjacje.

Obie strony chcą zakończyć te negocjacje przed końcem roku, tak aby od początku 2021 r., wraz z upływem okresu przejściowego po brexicie, mogła ona wejść w życie. Jednak jak podawał pod koniec czerwca „Financial Times”, Japonia ze względu na parlamentarny kalendarz w kraju naciska, żeby te negocjacje sfinalizować jeszcze latem.

źródło:

Zobacz więcej