RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wystartował samolot ze strażakami, lekarzami i pomocą z Warszawy do Bejrutu

Bardzo dużą część sprzętu stanowi nasze wyżywienie i woda (fot. PAP/Mateusz Marek)

Samolot ze strażakami, zespołem medycznym i pomocą dla Libanu, m.in. sprzętem medycznym, lekami i środkami opatrunkowymi, wystartował po godz. 23.00 w środę z warszawskiego Lotniska Chopina do Bejrutu.

Wzruszający film z Bejrutu. Starsza kobieta gra na pianinie w zrujnowanym domu [WIDEO]

Starsza kobieta gra na pianinie w zdewastowanym domu w Bejrucie. Takie nagranie obiegło media społecznościowe i wzruszyło internautów. Bohaterka...

zobacz więcej

„Będziemy jednymi z pierwszych zagranicznych grup ratowniczych na miejscu. Po przylocie przejmie naszych ambasador i jeśli będzie to możliwe od razu wejdą do działań” - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt. Krzysztof Batorski.

Wcześniej podczas briefingu Komendant Główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak poinformował, że samolotem leci grupa polskich strażaków. „Jedzie 39 ratowników grup poszukiwawczych z Warszawy, Poznania, Łodzi, Nowego Sącza, czterech ratowników chemicznych plus cztery psy” - zaznaczył.

„Do tego musimy pamiętać, że na miejscu jesteśmy zupełnie samowystarczalni, więc zabieramy ze sobą wyżywienie, wodę. Nie możemy stanowić żadnego problemu dla państwa, do którego lecimy ratować. Jesteśmy przygotowani na siedem dni non stop pracy na miejscu” - ocenił nadbrygadier.

Wskazał też, że po raz pierwszy w historii Państwowej Straży Pożarnej grupa chemików wyjeżdża poza granice Polski, żeby pomagać w akcji ratowniczej. „Bierzemy ze sobą zespół najbardziej doświadczonych chemików, ponieważ, jak wiemy, doszło tam do wybuchu najprawdopodobniej saletry amonowej. Wiemy też, że nie wszystko się wypaliło, nie wszystko wybuchło, więc chcemy być przygotowani na tego typu sytuacje. Chcemy też doradzić ewentualnie władzom na miejscu, jak sobie poradzić z tą trudną sytuacją” - powiedział.

Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że samolot, który w środę wieczorem wyleciał do Libanu to „pierwszy krok”. „Przez najbliższe dni będziemy kontynuowali tę pomoc. Prawdopodobnie następny samolot będzie to transport, który poleci po naszych strażaków, po naszych lekarzy, którzy po kilku dniach czy tygodniach będą wracali stamtąd” - dodał.

P.o. prezesa Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski mówił, że na polecenie premiera, w uzgodnieniu ze sztabem kryzysowym i ambasadą Polski w Libanie ARM przekazała na pomoc dla Libanu m.in. antybiotyki, leki przeciwbólowe i znieczulające, opatrunki medyczne i różnego rodzaj sprzęt, który wesprze budowę szpitali polowych.

„To jest konkretnie 29 palet, które w tej chwili są pakowane na samolot LOT. Sprzęt jest wyceniany na ponad pół miliona złotych” - powiedział Kuczmierowski. Dodał, że przygotowywane są kolejne partie sprzętu medycznego, sprzętu ochronnego, a także żywności, które dotrą do Libanu w kolejnych etapach pomocy. „Cały czas te materiały są kompletowane, w ciągu najbliższych dni powinny być kolejne loty. Cały czas pracujemy w bezpośrednim kontakcie ze stroną libańską” - podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej