RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Władze Mińska: Mityng Cichanouskiej niemożliwy

Cichanouska jest uważana za główną rywalkę ubiegającego się o szóstą kadencję prezydenta Alaksandra Łukaszenki (fot. EPA/TATYANA ZENKOVICH)

Przeprowadzenie mityngu kandydatki na prezydenta Białorusi Swiatłany Cichanouskiej w czwartek w Mińsku nie jest możliwe, ponieważ na miejscu planowanej imprezy odbędzie się świętowanie Dnia Wojsk Kolejowych – napisały w liście do kandydatki władze białoruskiej stolicy.

MSZ Rosji wezwało ambasadora Białorusi. Tematem zatrzymani najemnicy

Ambasador Bialorusi Uładzimir Siamaszka został wezwany w poniedziałek do MSZ Rosji z powodu zatrzymania pod Mińskiem 33 obywateli Rosji; według...

zobacz więcej

„Przeprowadzenie przez panią lub pani mężów zaufania lub inne osoby jakichkolwiek imprez masowych 6 sierpnia 2020 roku w Parku Przyjaźni Narodów nie jest możliwe” – poinformowały władze Mińska w piśmie do kandydatki.

Opublikował je w środę bloger opozycyjny Harbacevic.

Jako przyczynę podano zaplanowane na ten dzień świętowanie Dnia Wojsk Kolejowych.

Sztab Cichanouskiej poinformował z kolei, że żadnych pism nie otrzymywał i w związku z tym „działa według planu, a mityng się odbędzie”.

Informacja o planowanych w parku imprezach miejskich pojawiła się już po tym, jak Cichanouska ogłosiła datę mityngu. Ponadto, jak argumentowali przedstawiciele jej sztabu, Park Przyjaźni Narodów to miejsce, które władze wcześniej same wyznaczyły do prowadzenia agitacji i powinno ono być dostępne dla kandydatów.

We wtorek nie odbyły się mityngi Cichanouskiej w Słucku i Salihorsku, gdyż na miejscu wieców służby komunalne prowadziły pilne prace. W obu miastach doszło do zatrzymań osób, które mimo wszystko przyszły na mityngi.

Wybory prezydenckie na Białorusi odbędą się w najbliższą niedzielę. Cichanouska jest uważana za główną rywalkę ubiegającego się o szóstą kadencję prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

źródło:

Zobacz więcej