RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Opozycjonista chce zbliżenia z Rosją? Listy Cepkały do światowych przywódców

Cepkało pisze m.in. o wyborach prezydenckich (fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV)

„Apeluję do Pana, Panie Prezydencie/Premierze, jako głowy państwa demokratycznego, i do Pańskich rodaków żyjących w warunkach swobód demokratycznych o wsparcie dla przeprowadzenia w Białorusi wolnych i uczciwych wyborów prezydenckich” – napisał niedoszły kandydat na prezydenta Białorusi Waleryj Cepkało w liście otwartym do głów 32 państw i ich obywateli. Analogiczny list wysłał także do Putina. Ale treść nieco zmienił. M.in. oskarżył Łukaszenkę o pozostawienie umowy związkowej między Mińskiem a Moskwą „na papierze”.

Łukaszenka: 33 zatrzymanych najemników to była dopiero pierwsza grupa

To była dopiero pierwsza grupa ze 180 lub 200 osób – powiedział w sobotę prezydent Alaksandr Łukaszenka o 33 najemnikach rosyjskiej Grupy Wagnera,...

zobacz więcej

Według portalu euroradio.fm Cepkało przekazał swój list m/in. przywódcom USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji i Ukrainy. Polityk, któremu władze w Mińsku uniemożliwiły start w wyborach, wskazał w nim, że „oto już od 26 lat w Białorusi rządzi jeden człowiek, który stworzył w kraju autorytarny reżim nieprzestrzegający podstawowych praw demokratycznego społeczeństwa”.

Cepkało zwrócił uwagę, że „władze Białorusi czynnie podważają swobodę i uczciwość nadchodzących wyborów i przemocą uciskają tych, którzy chcą uczciwego i przejrzystego procesu wyborczego”.

Polityk zwrócił się w liście z prośbą o wsparcie w osiągnięciu celów opozycji, takich jak uwolnienie więźniów politycznych w tym liderów opozycji, przeprowadzenie ponownych, uczciwych wyborów czy wsparcie dla jedynej obecnie kontrkandydatki Łukaszenki, Swiatłany Cichanouskiej (nie mogąc samemu startować Cepkało popiera właśnie ją).

Podobny list, z tym samym wezwaniem, Cepkało skierował również do Władimira Putina i „obywateli Rosji”. Prosząc „braci Rosjan” (takie sformułowanie zostało użyte w liście otwartym do Putina) o wsparcie dla uczciwych wyborów nie powołuje się już jednak na wartości demokratyczne.

Wskazuje natomiast, że Rosja jest głównym strategicznym partnerem Białorusi i zarzuca obecnej władzy „prowadzenie gier politycznych”, by „wyciągać maksymalne korzyści”, „pozwalając sobie na niedopuszczalną w stosunkach międzynarodowych i praktyce dyplomatycznej retorykę” a nawet brak poszanowania „interesów państwa rosyjskiego”.

„I tak umowa związkowa pozostała »na papierze«. W pełni zrealizowano tylko niektóre jej postanowienia, inne umowy dwustronne z Rosją także były realizowane w takiej mierze, w jakiej było to korzystne dla reżimu A. Łukaszenki”.

źródło:
Zobacz więcej