RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Caritas uruchamia zbiórkę dla mieszkańców Bejrutu. Apeluje o wsparcie

Pieniądze ze zbiórki mają pokryć koszt dystrybucji „żywności dla osób z dzielnicy, które zostały bez niczego”, pomocy medycznej dla ofiar (fot. Houssam Shbaro/Anadolu Agency via Getty Images)

Caritas Polska rusza z pomocą do poszkodowanych z powodu eksplozji, do której doszło we wtorek w Bejrucie. Ponad 130 osób zginęło, a kilka tysięcy zostało rannych. Liczby te najprawdopodobniej wzrosną. Jak poinformowano, organizacja przekazała już „100 tys. zł z własnych środków i rusza ze zbiórką apelując o wsparcie”.

135 osób zginęło w wyniku eksplozji w Bejrucie. Poszukiwania nie ustają

Do 135 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowej eksplozji azotanu amonu przechowywanego w porcie w Bejrucie - poinformowała w środę agencja...

zobacz więcej

„Od pierwszych chwil po wybuchu do pomocy poszkodowanym przystąpiła Caritas Liban, mimo iż biuro organizacji dosięgła fala uderzeniowa. Na szczęście pracownicy organizacji opuścili budynek tuż przed eksplozją, dzięki czemu nikt z nich nie ucierpiał i mogli niezwłocznie przystąpić do działania. W tej chwili koncentrują się na udzieleniu pomocy medycznej oraz zapewnieniu schronienia ofiarom katastrofy” – poinformowała polska organizacja.

– Dzisiaj oczy świata zwrócone są w kierunku Bejrutu. Tragedia, której doświadczyli mieszkańcy tego już bardzo doświadczonego miasta, dotknęła nas wszystkich. Dlatego dziś chcemy wysłać z Warszawy – miasta, które najlepiej wie, co to cierpienie – jasny sygnał, że solidaryzujemy się z nimi i mogą liczyć na nasze wsparcie – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Jak zaznaczył kapłan, „na początek przekazujemy 100 tys. zł dla Caritas Liban na zabezpieczenie najważniejszych potrzeb”. – Jednocześnie uruchamiamy zbiórkę, dzięki której każdy z nas będzie miał możliwość dołożenia swojej cegiełki do odbudowy Bejrutu – dodał ks. Iżycki.

Pieniądze mają pokryć na początek koszt dystrybucji żywności, pomocy medycznej dla ofiar, a także sprzątania ulic. Jak przekazała polska organizacja, „za koordynację działań na miejscu będą odpowiedzialni pracownicy Caritas Liban”.

Zbiórkę Caritas Polska dla mieszkańców Bejrutu można wesprzeć m.in. wpłacając pieniądze poprzez stronę caritas.pl/bejrut, czy wysyłając SMS-a o treści BEJRUT pod numer 72052.

źródło:
Zobacz więcej