RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po wybuchu pandemii mafie bukmacherskie oferowały zakłady na „mecze widmo”

(fot. PAP/EPA)

Z powodu pandemii, włoskie, albańskie, ormiańskie i azjatyckie organizacje przestępcze mogą być zainteresowane ustawianiem meczów piłkarskich z lig niższej rangi lub juniorskich – ostrzega Europol w swoim raporcie „Zaangażowanie zorganizowanych grup przestępczych w korupcję sportową”. Agencja zwraca uwagę, że mafie bukmacherskie przystosowały się do nowych realiów oferując zakłady na „mecze widmo”.

Afera „Fryzjera”. Skazany Piotr Reiss odpiera zarzuty o korupcję

Piotr Reiss skomentował w mediach społecznościowych wyrok sądu w słynnej aferze „Fryzjera”, czyli korupcji w polskiej piłce nożnej. Legendarny...

zobacz więcej

– „Przewiduje się, że długoterminowy wpływ pandemii może być szczególnie istotny w obszarze przestępczości zorganizowanej, w tym prania pieniędzy i korupcji. (…) Szacuje się, że roczne wpływy z ustalania wyników meczów związanych z zakładami wynoszą 120 mln euro” – poinformował Europol.

Z opublikowanego w środę raportu wynika, że coraz częściej zorganizowane grupy przestępcze wykorzystują zakłady online do „manipulowania zawodami sportowymi, a przestępcy zazwyczaj atakują zawody na niższym poziomie w różnych dyscyplinach sportowych”. Ulubionymi dyscyplinami mafii są piłka nożna oraz tenis.

Jeżeli chodzi o futbol, to według agencji „przestępcy częściej atakują graczy mających określoną rolę w zespole (np. bramkarzy, obrońców, kapitanów), ponieważ ci gracze są bardziej wartościowi dla ustawiających mecze, ponieważ prosty błąd może łatwo doprowadzić do utraty bramki bez wzbudzania podejrzeń”.

Nowością jest tworzenie tzw. meczów widmo. Są one zapowiadane przez media społecznościowe czy blogi. Tworzone są składy drużyn, statystyki i ostatecznie wyniki takich spotkań. Wszystko po to, aby czerpać dochody z zakładów.

źródło:
Zobacz więcej