RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zawsze w naszych sercach”. Potomkowie kata Warszawy dumni z dziadka

Heinz Reinefarth nigdy nie odpowiedział za masowe mordy popełnione przez podległe mu jednostki przez podczas tłumienia Powstania Warszawskiego (fot. ullstein bild via Getty Images)

Nazwisko Heinza Reinefartha każdemu Polakowi kojarzy się z ogromem niemieckich zbrodni popełnionych podczas tłumienia Powstania Warszawskiego. SS-Gruppenführer nigdy nie odpowiedział za mordy, których dopuściły się podległe mu jednostki, a po wojnie był uznanym samorządowcem. Mimo że przed kilku laty miasto Westerland wyraziło skruchę za czyny Reinefartha, to sami jego potomkowie mają inne zdanie na ten temat. Na Facebooku piszą o dumie z dziadka, zamieszczają upamiętniające SS grafiki. Sympatyzują też z partią NPD, oskarżaną często o neonazizm.

Za zbrodnie podczas tłumienia Powstania Warszawskiego zostały skazane cztery osoby 

Brak rozliczenia wielu zbrodni niemieckich popełnionych w czasie II wojny światowej jest dla Polski podwójną traumą – mówi PAP szefowa Instytutu...

zobacz więcej

Gruppenführer SS Heinz Reinefarth uchodzi za jednego z katów Powstania Warszawskiego. Podległe mu oddziały odpowiadały za masowe mordy, popełnione podczas tłumienia zrywu m.in. w trakcie Rzezi Woli. Po wojnie Reinefarth został zachodnioniemieckim politykiem. W latach 1951–1967 był burmistrzem miasta Westerland, znajdującego się na wyspie Sylt, a w okresie 1958–1967 posłem do Landtagu Szlezwika-Holsztynu. Reinefarth zmarł w 1979 r. w Westerland. Nigdy nie został osądzony za swoje czyny. Dopiero w lipcu 2014 r. parlament Szlezwika-Holsztynu je potępił, wskazując Reinefartha jako winnego zbrodni. Deputowani landtagu poprosili wówczas ofiary i ich bliskich o przebaczenie.

Jak się okazuje, sympatie do narodowego socjalizmu mogli odziedziczyć po nim potomkowie. Przed kilkoma dniami jedna z internautek podpisana jako Justyna Kot Kowiak poinformowała na Facebooku o wynikach swojego śledztwa w tej sprawie. Jak deklaruje, poszukując informacji o Reinefarthcie znalazła wpis mieszkającej w Westerland Nadine Lutner. „Najlepszym burmistrzem Westerlandu był SS-Gruppenführer Heinz Reinefarth” – pisała przed kobieta. Wpis jest dziś niedostępny, ale zachował się jego screen. Jak dopisała tam Lutner, składa „serdeczne życzenia” jego wnukom – Gunnarowi, Joergowi i Olafowi Godtom oraz Dirkowi i Ericowi Kaiserom.

Pokrewieństwo przynajmniej części z wymienionych z Reinefarthem znajduje potwierdzenie w faktach. W 1961 r. jego córka Inge Reinefarth ożeniła się z Diethelmem Godtem. Według drzewa genealogicznego rodziny Godt zamieszczonego na stronie godt.de, małżeństwo miało piątkę synów. Wśród nich byli Olaf, Joerg i Gunnar. Dwaj pierwsi urodzili się w 1962 r. w Preetz, trzeci w 1964 r. w Niebuell. Obie miejscowości znajdują się w landzie Szlezwik-Holsztyn.

Historyk: W czasie wojny niemieccy żołnierze uprawiali „turystykę egzekucyjną”

74 lata temu przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze stanęło 22 niemieckich zbrodniarzy wojennych. Nie wszystkich spotkała jednak...

zobacz więcej

Jak się okazuje, podobnie jak Lutner mężczyźni sympatyzują ze znaną z oskarżeń o neonazizm Narodowo-Demokratyczną Partią Niemiec (NPD), a to, co zamieszczają na Facebooku zdaje się przynajmniej w ich przypadku te oskarżenia potwierdzać. Olaf Godt ma w tle profilu zdjęcie żołnierzy SS w galowych, czarnych mundurach. Joerg Godt z kolei zamieszczał w przeszłości klip z maszerującymi SS-manami. W tle słyszymy jeden z marszów SS. W 2018 r. pisał: „Są też czarni, których lubimy”, zamieszczając zdjęcie SS-manów. W 2017 r. Gunnar Godt zamieścił wizerunek niemieckiego żołnierza z dopiskiem: „Mój dziadek był żołnierzem – nie kryminalistą”. Ponadto u Gunnara i Olafa Godtów znajdziemy też nakładki na zdjęcia z hasłem „Głosuję na NPD”.

Pod wspomnianym wpisem Nadine Lutner mężczyźni dziękują za życzenia. Jak wspomniano, screen z profilu Lutner sugeruje, iż pośród wnuków Reinefartha są też Dirk Kaiser i Eric Kaiser. Również oni za składane przez kobietę potomkom nazisty życzenia podziękowali. Także oni – jak można wywnioskować z ich profili na Facebooku – podzielają podobne poglądy.

W 2017 r. Dirk Kaiser wrzucił na Facebooka zdjęcie samego Reinefartha, dodając tam emotikon uśmiechu i oznaczając tam czterech pozostałych mężczyzn. W komentarzach pojawiło się m.in. inne zdjęcie Reinefartha (w mundurze SS) i krzyż żelazny ze swastyką. „Zawsze w naszych sercach” – napisał Olaf Godt.

Opublikowany przez Olafa Godta Poniedziałek, 2 kwietnia 2018

��

Opublikowany przez Dirka Kaiser Wtorek, 5 grudnia 2017

Schwarz wie Ebenholz , rot wie Blut und so weiß wie Schnee , das sind unsere deutschen Farben !!

Opublikowany przez Dirka Kaiser Piątek, 31 lipca 2020

Czasem lubię pomyszkować w rozmaitych publikacjach dotyczących historii. Dziś postanowiłam pogłębić wiedzę na temat...

Opublikowany przez Justynę Kot Kowiak Niedziela, 2 sierpnia 2020

źródło:
Zobacz więcej