RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ziobro: Stańcie po stronie ofiar przestępstw seksualnych, a nie oprawców

„Rzekomi obrońcy kobiet będą mieli okazję pokazać, że im zależy” – mówił minister sprawiedliwości. (fot. PAP/Radek Pietruszka)

O poparcie propozycji zaostrzenia kar za przestępstwa seksualne, opracowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości zaapelował do opozycji szef tego resortu Zbigniew Ziobro. – Apeluję o stanięcie po stronie ofiar, a nie oprawców. Rzekomi obrońcy kobiet będą wreszcie mieli okazję pokazać, że zależy im na tym żeby skutecznie przeciwdziałać przemocy wobec kobiet – mówił minister.

„Chronić kobiety przed przemocą”. Będą ostrzejsze kary za przestępstwa seksualne

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa seksualne, by chronić...

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro zapewnił, że przedstawione propozycje to konkrety. – To nie są ideologiczne rozważania, zalecenia. To, co proponujemy to realna odpowiedź na najokrutniejsze formy przestępstw z użyciem przemocy wobec kobiet – podkreślił Ziobro.

Minister zaapelował do przedstawicieli PO i Lewicy, aby „zachowali się przyzwoicie i tak jak należy”. – Aby zagłosowali tak, jak przyzwoity człowiek powinien zagłosować; aby stanęli po stronie ofiar, czyli kobiet, a nie po stronie oprawców, nie po stronie gwałcicieli – dodał. Wyraził też nadzieję, że wszystkie siły polityczne zgodnie pokażą, że okrutna przemoc wobec kobiet musi być karana.

Zbigniew Ziobro zapowiedział, że projekt ustawy przygotowany w MS skieruje na tzw. szybką ścieżkę legislacyjną w Sejmie. – By wszyscy parlamentarzyści mogli dowieść, że wrażliwość na przemoc wobec kobiet nie jest im obca – dodał

Jak dodał, w polskim wymiarze sprawiedliwości przestępstwa te traktowane są „wyjątkowo łagodnie” w porównaniu do np. orzecznictwa m.in. w Hiszpanii czy Francji. Jego zdaniem ta propozycja zmian w prawie karnym będzie „testem prawdziwości intencji tych, którzy mówią, że tak bardzo zależy im na ściganiu oprawców kobiet”.

Minister wskazał, że obecnie w przypadku osoby, która popełniła przestępstwo o charakterze seksualnym, sąd może orzec zakaz kontaktowania się z ofiarą. – Jeśli moja propozycja zostanie przyjęta, sąd będzie musiał orzec tego rodzaju środek, wtedy jeśli taki wniosek złoży osoba pokrzywdzona. Sąd będzie zobligowany, aby taki wniosek uwzględnić – podkreślił.

Projekt ma też zaostrzyć kary dla recydywistów seksualnych. – Dzisiaj to zaostrzenie jest dość pozorne, sprawca może być skazany surowiej niż ten, kto dopuszcza się czynu po raz pierwszy. My wprowadzimy pewnego rodzaju automatyzm, nakazując sądom, że w przypadku recydywisty będą musiały dolną granicę kary podnieść dwukrotnie i od tego poziomu dopiero mierzyć wysokość kary – tłumaczył.

Ziobro: Niektóre media uczestniczą w sposób jawny w brudnej kampanii wyborczej

– Pan prezydent odpowiedział na prośby tych kobiet jako człowiek, okazując empatię i serce. Za to, w sposób niezwykle plugawy, kłamliwy i fałszywy...

zobacz więcej

Projekt wprowadza możliwość orzekania kary bezwzględnego dożywocia dla sprawcy, który dopuścił się morderstwa w związku ze zgwałceniem. – Dzisiaj takiej możliwości nie ma. Chcemy, aby w polskim porządku prawnym dla tak okrutnych morderców, którzy dopuszczają się mordów w związku ze zgwałceniem, była perspektywa ostatnich dni za kratkami. To jest kara adekwatna i sprawiedliwa do tego strasznego czynu, jakim jest morderstwo dokonane w związku ze zgwałceniem – ocenił minister.

Ograniczona ma być możliwość przedterminowego zwolnienia przestępców seksualnych. – Dzisiaj, jeśli chodzi o recydywistów, mogą o to występować już po odbyciu 2/3 kary, chcemy zmienić, żeby było to 3/4 kary – mówił Ziobro. Jak dodał, minimalny okres próby miałby zostać wydłużony z dwóch lat do pięciu.

Projekt ma też zaostrzyć kary za przestępstwo ze szczególnym udręczeniem. – Dzisiaj kara za takie przestępstwo wynosi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Uważam, że kara powinna być w granicach od 5 do 15 albo kara 25 lat pozbawienia wolności – wyjaśnił.

Zapowiedział ponadto, że zaproponował wprowadzenie „nowych typów kwalifikowanych jako zbrodnia zgwałceń, które dzisiaj są traktowane jako występki, a więc zagrożone są karą od 2 do 12 lat pozbawienia wolności”.

KE i rzekome „strefy wolne od LGBT”. Ziobro mówi, co powinien zrobić rząd

Polski rząd powinien zareagować stanowczo i bronić polskich samorządów, które przyjęły rezolucje dotyczące „stref wolnych od LGBT” lub „praw...

zobacz więcej

– Chodzi o sytuacje, kiedy sprawca posługuje się bronią palną, nożem, innym środkiem obezwładniającym – wyjaśnił, dodając, że drugim takim przypadkiem jest, kiedy sprawca nagrywa i utrwala swój czyn.

– W takim przypadku proponuję, aby kara za takie przestępstwo wynosiła od 3 do 15 lat pozbawienia wolności albo kara mogła być wymierzona w granicach 25 lat pozbawienia wolność – poinformował.

Za gwałt zbiorowy minister zaproponował, aby kara, która teraz wynosi od 3 do 15 lat, została podniesiona do 25 lat pozbawienia wolności. Za gwałt ze szczególnym okrucieństwem, który dziś także jest zagrożony karą od 5 do 15 lat pozbawienia wolności, Ziobro zaproponował również, aby sądy mogły orzec karę 25 lat pozbawienia wolności lub nawet dożywocie, kiedy mamy do czynienia ze szczególnie drastycznym przypadkiem.

– To samo, jeśli następstwem zgwałcenia kobiety jest jej śmierć, by sądy orzekały od 8 do 15 lat pozbawienia wolności, 25 lat pozbawienia wolności lub karę dożywotniego pozbawienia wolności – dodał i wskazał, że dziś maksimum kary kończy się na 15 latach.

źródło:

Zobacz więcej