RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pierwsza Dama w ciągu pięciu lat wzięła udział w ponad 1400 wydarzeniach

Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w wielu wydarzeniach o charakterze społeczno-charytatywnym (fot. Igor Smirnow/KPRP)
Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w wielu wydarzeniach o charakterze społeczno-charytatywnym (fot. Igor Smirnow/KPRP)

W ciągu pięciu lat Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda uczestniczyła w 1449 wydarzeniach oraz spotkała się z ponad 50 tys. osób – poinformowała kancelaria prezydenta. 526 wydarzeń odbyło się w Polsce. W 268 wizytach Pierwsza Dama wzięła udział wspólnie z prezydentem, a w 258 wizytach osobno.

Prezydent dziękuje pierwszej damie. „Przez 5 lat była tam, gdzie działy się ludzkie dramaty”

Tłumy mieszkańców Rzeszowa przywitały w piątek oklaskami pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę i córkę pary prezydenckiej Kingę Dudę. Kandydat na...

zobacz więcej

Za granicą Agata Kornhauser-Duda towarzyszyła Andrzejowi Dudzie w 59 wydarzeniach, a 7 wizyt odbyła indywidualnie. W Polsce małżonka prezydenta przyjęła zagranicznych gości 37 razy – podała kancelaria prezydenta.

Pierwsza Dama w ciągu pięciu lat prezydentury Andrzeja Dudy „inicjowała oraz uczestniczyła w wydarzeniach w Pałacu Prezydenckim”, z czego 333 odbyły się z jej samodzielnym udziałem, a 143 wraz z prezydentem.

Kancelaria Prezydenta przedstawiła raport z jej pięcioletniej działalności. Pośród inicjatyw wymieniono m.in. wydarzeniach o charakterze społeczno-charytatywnym. Jak podkreślono, „ważnym elementem pracy Pierwszej Damy było jej zaangażowanie w działalność dobroczynną”. Zauważono, że „spotykała się także z wolontariuszami, zarówno największych przedsięwzięć w Polsce, jak i lokalnych inicjatyw na rzecz potrzebujących”.

Agata Kornhauser-Duda wzięła udział m.in. w Świątecznej Zbiórce Żywności. Razem z wolontariuszami Federacji Polskich Banków Żywności przygotowywała paczki dla potrzebujących. Spotykała się również z wolontariuszami Fundacji „Dr Clown”, którzy niosą uśmiech dziesiątkom tysięcy pacjentów w całym kraju.

Para Prezydencka wsparła także akcję Caritas Polska „Tornister Pełen Uśmiechów”. W 2019 „plecaki z przyborami przekazała siedmiorgu dzieciom, uczniom polskich szkół i polskim dzieciom z Ukrainy”.

Pierwsza Dama zaangażowała się też w organizowanie wsparcia podczas epidemii koronawirusa. Jak zaznaczyła Kancelaria Prezydenta, „w Pałacu Prezydenckim produkowano przyłbice medyczne, które trafiły do domów pomocy społecznej, hospicjów i szpitali”. Agata Kornhauser-Duda „zachęcała także do własnoręcznego przygotowywania maseczek ochronnych”.

– To jednak tylko niektóre spotkania i inicjatywy podjęte przez Pierwszą Damę w ciągu ostatnich pięciu lat – poinformowała kancelaria.

źródło:
Zobacz więcej