RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Więcej kontroli na Wybrzeżu. „Wiele osób nie nosi maseczek”

Policjanci pouczyli kilkaset osób i wystawili mandaty (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Policjanci prowadzą wzmożone kontrole przestrzegania zasad bezpieczeństwa zw. z epidemią koronawirusa na Pomorzu. Funkcjonariusze sprawdzają plaże, deptaki, sklepy i komunikację miejską. Środowe działania skupiły się między innymi na terenie Jarmarku św. Dominika w Gdańsku.

Średnio co 15 sekund umiera ktoś zakażony koronawirusem

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 na świecie przekroczyła w środę 700 tys. – poinformowała Agencja Reutera. Oznacza to, że średnio co 15 sekund...

zobacz więcej

Gdańska Komenda Miejska Policji podała, że od rana w środę policjanci z tej jednostki sprawdzają, jak mieszkańcy oraz turyści przestrzegają obowiązku noszenia maseczek w miejscach, w których jest taki obowiązek.

– Mundurowi kontrolują punkty handlowe oraz środki komunikacji miejskiej. Dla zapominalskich mają przygotowane maseczki – wyjaśnili oficerowie prasowi gdańskiej komendy dodając, że jednym z miejsc, na których skupiły się środowe działania funkcjonariuszy, jest też teren Jarmarku św. Dominika, czyli historyczne centrum Gdańska.

Środowe kontrole są kolejną tego typu, związaną z epidemią, akcją prowadzoną przez gdańskich policjantów. Mundurowi już wielokrotnie kontrolowali pojazdy komunikacji miejskiej i pociągi SKM, a od 25 lipca, kiedy to rozpoczął się gdański jarmark, podobne działania prowadzone są także na jego terenie.

Ekspert o koronawirusie: Zaczął się problem, który będzie narastał

Skończyła się faza prób i błędów. Niektóre działania ws. koronawirusa zostały uznane za skuteczne, z niektórych różne kraje zrezygnowały, ale...

zobacz więcej

– W myśl obowiązujących przepisów powinniśmy korzystać z maseczek w komunikacji miejskiej czy w sklepach, zatłoczonych miejscach. Wielu mieszkańców i turystów tego jednak nie robi – podkreślają funkcjonariusze.

W ostatnich dniach lipca policjanci pomagali też pracownikom Powiatowej Inspekcji Sanitarnej w kontroli sklepów – tych mniejszych oraz wielkopowierzchniowych. Funkcjonariusze podkreślają, że chociaż mają prawo wystawić mandat za brak maseczki (do 500 zł), to w ramach akcji w sklepach starali się ograniczać swoje interwencje wobec osób nieprzestrzegających obostrzeń do pouczeń, a po mandaty sięgać tylko w wyjątkowych przypadkach.

– Podczas dwóch dni policjanci pouczyli blisko 70 osób, wystawili kilka mandatów i skierowali dwa wnioski do sądu o ukaranie – poinformowały policyjne służby prasowe.

Podobne akcje mające na celu kontrolę przestrzegania obostrzeń związanych z koronawirusem prowadzone są – poza Gdańskiem, także w innych jednostkach policji, w tym w typowo turystycznych miejscowościach położonych nad Bałtykiem, gdzie na plażach i deptakach gromadzą się duże ilości osób.

Stan epidemii – blisko rekordu zakażeń koronawirusem, duży wzrost liczby zgonów

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 640 osób – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W sumie zanotowano...

zobacz więcej

Choćby w ostatni weekend funkcjonariusze patrolowali plaże w Pucku przypominając o konieczności zachowania dystansu lub noszeniu maseczek. Podobnie, jak w Gdańsku, także w czasie akcji w Pucku, wobec osób nienoszących maseczek w zatłoczonych miejscach, policjanci stosowali w pierwszej kolejności pouczenia. W sumie udzielili kilkaset ostrzeżeń oraz ponad dwieście pouczeń.

W trakcie akcji „Plaża” policjanci napominali też o niewchodzeniu do wody pod wpływem alkoholu, a dzieciom rozdawali opaski-identyfikatory, na których opiekunowie mogą wpisać numer telefonu na wypadek zagubienia się pociechy.

Z kolei w środę funkcjonariusze puckiej drogówki, w trakcie akcji „Motocykle” nie tylko sprawdzali stan techniczny jednośladów, ale też przypominali ich kierowcom o obowiązku noszenia maseczek i zachowaniu dystansu w zatłoczonych miejscach.

Poza policją w pilnowanie przestrzegania obostrzeń włączają się także strażnicy miejscy. Gdańscy funkcjonariusze tej formacji sprawdzają m.in. teren Jarmarku św. Dominika. Ostatnia taka kontrola miała miejsce w piątek. Objęła ona w sumie 318 stoisk handlowych (łącznie jest ich około 650) i ich okolice.

źródło:

Zobacz więcej