RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Profanacja warszawskich pomników. Policja informuje co z zatrzymanymi

Po wykonaniu czynności osoby zostały zwolnione (fot. Omar Marques/Getty Images, zdjęcie ilustracyjne)

Zakończyły się czynności dotyczące obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia warszawskich pomników. Wśród zatrzymanych są dwie kobiety i jeden mężczyzna. Wszyscy usłyszeli już zarzuty – przekazał rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że po wykonaniu czynności osoby zostały zwolnione.

Stołeczny ratusz z odsieczą sprawcom profanacji figury Chrystusa

Wiceprezydent Warszawy, Aldona Machnowska-Góra miała zadzwonić do jednej z działaczek LGBT oferując w imieniu władz miasta pomoc prawną – twierdzi...

zobacz więcej

Jak poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji zakończyły się policyjnej czynności dotyczące obrazy uczuć religijnych oraz znieważenia warszawskich pomników, w tym figury Chrystusa przy Bazylice Świętego Krzyża.

– Wśród zatrzymanych są dwie kobiety i jeden mężczyzna. Wszyscy usłyszeli już zarzuty – podkreślił policjant, dodając, że po wykonaniu czynności osoby zostały zwolnione.

Wcześniej nadkomisarz Marczak poinformował, że policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

– Zachęcam wszystkich do większej rozwagi w komentarzach. Jako policja prowadzimy czynności nie dlatego, że ktoś powiesił flagę, ale dlatego, że obraził tym czynem uczucia religijne i znieważył m.in. pomnik Chrystusa przy Bazylice Świętego Krzyża – zaznaczył Marczak.

Rzecznik – odpowiadając na zarzuty o to, że zatrzymanie to sprawa polityczna – podkreślił, że „to sprowadzenie całej sprawy tylko do flagi czyni z niej polityczną. Bo nie uwzględnia osób, które tymi czynami zostały urażone”.

W ub. tygodniu, w nocy z wtorku na środę na warszawskie pomniki nałożono tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego. Z manifestu opublikowanego w internecie wynika, że akcja miała na celu walkę z homofobią.

Polityk PO wyzywa policjantów od ubeków. Jest odpowiedź funkcjonariuszy

Stołeczna policja poinformowała, że w sprawie profanacji posągu Jezusa zatrzymano już trzecią osobę. W obronie działaczy LGBT twardo staje Sławomir...

zobacz więcej

– To jest szturm. To tęcza. To atak! Postanowiłyśmy działać. Tak długo, jak będą się bać trzymać Cię za rękę. Tak długo, aż nie zniknie z naszych ulic ostatnia homofobiczna furgonetka. To nasza manifestacja odmienności - ta tęcza. Tak długo, jak flaga będzie kogoś gorszyć i będzie „niestosowna”, tak długo uroczyście przyrzekamy prowokować – napisano w oświadczeniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

Jeszcze w ub. środę wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z tymi zdarzeniami.

Jak wcześniej informowała PAP Prokuratura Okręgowa w Warszawie, postępowanie ws. obrazy uczuć religijnych i znieważenia pomników poprzez nałożenie na nie tęczowych flag i masek z symbolem anarchistycznym prokuratura wszczęła w ub. czwartek.

Tęczowe flagi oraz chustki z symbolem nawiązującym do ruchu anarchistycznego umocowano m.in. na figurze Chrystusa przed Bazyliką św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Policja dostała też zgłoszenia o zdarzeniach dotyczących pomników: Mikołaja Kopernika, Jana Kilińskiego, Wincentego Witosa oraz Syrenki Warszawskiej.

źródło:

Zobacz więcej