RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

11 medyków, 43 ratowników, sprzęt i leki. Polska pomoc dla Libanu

Przed południem pomoc zapowiedział premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/EPA/NABIL MOUNZER)

Jeszcze dziś wieczorem z Polski wyleci samolot z pomocą dla Libanu. Nasz kraj wyśle do Bejrutu 54 osoby – 11 medyków i 43 ratowników z psami – oraz sprzęt i wyposażenie medyczne, leki, namiot szpitalny - poinformował wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

„Nie będziemy obojętni”. Premier zapowiada pomoc dla Libanu po eksplozji w Bejrucie

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę skierowanie przez polski rząd pomocy do Bejrutu, gdzie we wtorek doszło do eksplozji, w wyniku...

zobacz więcej

Wcześniej, przed południem w środę, o polskiej pomocy dla Libanu informował szef rządu Mateusz Morawiecki.

– Zgodnie z poleceniem premiera Morawieckiego wysyłamy do Libanu misję ratunkową. W pierwszych godzinach szczególnie istotne jest wsparcie osobowe. Z Polski będzie to grupa poszukiwawczo-ratownicza, zespół ratownictwa chemicznego oraz zespół medyczny. Łącznie będzie to 54 osób, w tym 11 medyków oraz 43 ratowników z 4 psami – poinformował wiceminister spraw zagranicznych.

– Wyślemy również sprzęt i wyposażenie medyczne, środki opatrunkowe, dezynfekcyjne, leki, namiot szpitalny, czyli sprzęt niezbędny do ochrony zdrowia i życia w sytuacjach kryzysowych – dodał.

Jabłoński poinformował ponadto, że polska ambasada w Bejrucie jest w bieżącym kontakcie ze stroną libańską, która wskazuje jaka pomoc jest najbardziej potrzebna.

– MSZ koordynuje działania w kraju; w przygotowanie misji włączone jest kilkanaście instytucji państwa i organizacje pozarządowe. Szczególne istotna jest rola Państwowej Straży Pożarnej, Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej, Agencji Rezerw Materiałowych oraz PLL Lot – podkreślił.

Wstrząsające nagranie z kościoła. Rośnie liczba ofiar wybuchu w Bejrucie [WIDEO]

Potężny wybuch saletry amonowej w porcie w Bejrucie odczuwalny był w promieniu wielu kilometrów od epicentrum eksplozji. Fala uderzeniowa dotarła...

zobacz więcej

Libański oddział Czerwonego Krzyża poinformował, że w wyniku eksplozji, do jakiej doszło we wtorek w Bejrucie, zginęło co najmniej sto osób, zaś liczbę osób, które doznały obrażeń, oceniono na co najmniej 4 tys.

Równocześnie zbiórkę pieniędzy na pomoc dla poszkodowanych rozpoczęły polskie organizacje pozarządowe. Pomocy udzielą, między innymi, Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Polska Akcja Humanitarna, Caritas Polska i Polska Misja Medyczna.

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze oddalonym od Bejrutu o 240 km.

Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze.

źródło:
Zobacz więcej