RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Koronawirus w ekstraklasie. Wisła Płock nie wyklucza przełożenia meczów

W razie pomyślnych wyników testów, Wisła będzie trenować na swoim stadionie (fot. arch.PAP/Leszek Szymański)

Przynajmniej do końca tygodnia piłkarze występującej w PKO BP Ekstraklasie nie będą mogli normalnie trenować. W piątek klub chce przeprowadzić kolejną fazę testów na obecność wirusa COVID-19. – Jeśli wszystkie wyniki będą negatywne, w sobotę, a najpóźniej w niedzielę, wrócimy do grupowych treningów na boisku – powiedział na konferencji prasowej prezes Wisły Płock Tomasz Marzec.

Ekstraklasa. Zawodnik Wisły Płock zakażony koronawirusem

Wynik testu na obecność koronawirusa jednego z piłkarzy Wisły Płock dał wynik pozytywny - poinformował występujący w ekstraklasie klub. Zaplanowany...

zobacz więcej

Nafciarze wznowili zajęcia w ubiegły czwartek. Wtedy piłkarzom przeprowadzono testy wydolnościowe oraz badania na obecność koronawirusa. Dzień później okazało się, że chorobą zarażony jest jeden z piłkarzy.

Natychmiast zdecydowano o odwołaniu wyjazdu na zgrupowanie do Grodziska Wielkopolskiego, a piłkarzy zamiast wspólnej pracy czekała tygodniowa kwarantanna.

Od weekendu zawodnicy trenują indywidualnie w domach. – Wszyscy mają sprzęt treningowy u siebie, bez problemu mogą wykonywać polecenia trenera dzięki łączeniom przez internet. Mają dokładnie zaplanowany ten okres, wiedzą, co powinni robić do czasu powtórnych badań, które zostały zaplanowane na piątek. Po 24 godzinach otrzymamy wyniki wszystkich osób, które wcześniej miały wynik negatywny. Wtedy podejmiemy decyzję, jak dalej ma wyglądać okres przygotowawczy. Jeśli wszystko będzie w porządku, to od soboty albo niedzieli wznowimy treningi grupowe na boisku – tłumaczył Marzec.

Być może nie byłoby to wielkim problemem, gdyby nie fakt, że lada moment wiślacy mają rozpocząć udział w Totolotek Pucharze Polski, a za nieco ponad dwa tygodnie czeka ich rozpoczynające ligowy sezon spotkanie ze Stalą Mielec.

– Jeśli wszyscy zawodnicy będą mieli negatywne wyniki testów, zastanowimy się, czy rozpoczniemy starania o przełożenie meczu pucharowego i ewentualnie pierwszego ligowego. Zdajemy sobie sprawę, że wolnych, zastępczych terminów na rozegranie później któregoś z tych spotkań właściwie nie ma. Wtedy porozumiemy się z władzami PZPN, czy przesunięcie inauguracji rozgrywek będzie możliwe – powiedział na konferencji prasowej Marzec.

Gwiazda opuszcza Piasta. Jorge Félix w Turcji

Jorge Felix znalazł klub. Wybrany najlepszym piłkarzem ubiegłego sezonu PKO BP Ekstraklasy Hiszpan, podpisał właśnie kontakt z tureckim...

zobacz więcej

To może być niezwykle trudne. PZPN i Ekstraklasa już wcześniej zdecydowały, że rozgrywki ligowe zostaną skrócone. Zamiast 37, piłkarze rozgrają 30 kolejek. Kalendarz jest niezwykle napięty, bo ligi w całej Europie muszą się skończyć w połowie maja. Wszystko przez przełożone na 2021 rok mistrzostwa Europy.

Teraz pewnym jest, że Wisła Płock nie będzie miała takich samych szans jak pozostali ligowcy. Marzec już wcześniej miał żal do PZPN i komisji medycznej, że nie przygotowano wytycznych dla wracających do treningów klubów.

- Chcieliśmy być bardzo zapobiegliwi, zdecydowaliśmy się na droższe testy, w których jeden wynik był pozytywny. Trochę się pospieszyliśmy z wyjściem na pierwszy trening, ale była krótka przerwa między sezonami, za chwilę mieliśmy wyjechać na zgrupowanie, za 10 dni czeka nas mecz Pucharu Polski oraz pojedynek ligowy. Chcieliśmy jak najszybciej rozpocząć treningi. W normalnych warunkach po urlopach piłkarze powinni przejść siedmiodniową kwarantannę, dopiero po tym okresie powinny zostać zrobione testy, by wyniki byłyby najbardziej miarodajne, tak jak to zrobiono w czasie pandemii – tłumaczył Marzec.

Zawodnicy Wisły Płock rozgrywki sezonu 2019/20 zakończyli na 12. pozycji. Przed tygodniem rozpoczęli okres przygotowawczy, w sobotę 1 sierpnia mieli rozpocząć zgrupowanie, a na 4 sierpnia zaplanowany był pierwszy mecz kontrolny.

Zaktualizowany plan okresu przygotowawczego zostanie ogłoszony w sobotę, po otrzymaniu wyników testów na obecność wirusa wszystkich zawodników.

źródło:
Zobacz więcej