RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Posłowie KO spacerowali po moście nad Jeziorem Pilchowickim. PKP: To zabronione

„Wchodzenie na obiekt grozi utratą zdrowia i życia” – pisze rzecznik kolei (fot. tt/@piotr_borys)

„Most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim jest obiektem bez przejścia dla osób postronnych. Wstęp na taki obiekt mają wyłącznie pracownicy zarządcy infrastruktury z odpowiednim przeszkoleniem i przygotowaniem, w celu wykonania zadań służbowych, po upewnieniu się, że nie ma zagrożenia życia i zdrowia” – napisał w odpowiedzi na pytania portalu tvp.info rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec. Nasze pytania były związane z filmem, który pojawił się na twitterowym koncie posła KO Piotr Borysa. Widać na nim, jak Borys razem z innym posłem ugrupowania Dariuszem Jońskim spacerują po moście.

Wyburzą zabytkowy most dla gwiazdora? Generalny konserwator zabytków komentuje

Przy moście w Pilichowicach nie można prowadzić żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu – ucina dyskusje wokół śląskiej konstrukcji generalna...

zobacz więcej

„Wstęp na obiekty kolejowe, m. in. mosty, wiadukty i tunele, jest surowo wzbroniony. Przejścia przez tory odbywają się tylko w miejscach do tego wyznaczanych. Most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim jest obiektem bez przejścia dla osób postronnych. Wstęp na taki obiekt mają wyłącznie pracownicy zarządcy infrastruktury z odpowiednim przeszkoleniem i przygotowaniem, w celu wykonania zadań służbowych, po upewnieniu się, że nie ma zagrożenia życia i zdrowia” – napisał rzecznik PKP.

Jak dodał, „wchodzenie na obiekty przeznaczone wyłącznie dla ruchu kolejowego grozi utratą zdrowia i życia. Takie zachowanie jest również negatywnym przykładem dla innych osób, zwłaszcza dzieci i młodzieży”.

W odpowiedzi rzecznika czytamy też, że wizyty osób upoważnionych, niebędących pracownikami zarządcy infrastruktury, mogą odbywać się wyłącznie po uprzednim zgłoszeniu i przeszkoleniu oraz pod opieką pracowników zarządcy infrastruktury.

Pytania portalu tvp.info nawiązywały do nagrania z Piotrem Borysem i Dariuszem Jońskim. Widać na nim, jak posłowie PO spacerują po moście. Ich działanie ma – jak twierdzą – związek z rzekomą zgodą Ministerstwa Kultury na wysadzenie w powietrze mostu na potrzeby kolejnej części filmu „Mission: Imposible” z Tomem Cruise’m.

Doniesienia zostały zdementowane. „Przy moście w Pilichowicach nie można prowadzić żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu” – ucięła dyskusje wokół śląskiej konstrukcji generalna konserwator zabytków Magdalena Gawin. Od marca tego roku prowadzone jest postępowanie w sprawie wpisania mostu do rejestru zabytków.

źródło:
Zobacz więcej