RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier o rzezi Woli: Odwet za wybuch Powstania; potworne ludobójstwo

„To ludobójstwo musi być upamiętniane i dokumentowane” – napisał premier (fot. FB/Mateusz Morawiecki)

„Rzeź Woli była największą jednorazową masakrą ludności cywilnej w Europie podczas II wojny światowej. Był to wyrok na Polaków, odwet za wybuch Powstania; potworne ludobójstwo musi być upamiętniane i dokumentowane” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Przypominając o przypadającej 5 sierpnia 76. rocznicy rzezi na Woli premier zacytował słowa Botwela do Marii Stuart z dramatu Juliusza Słowackiego „Maria Stuart”: „Serca zbrodnią skalane, zbrodni się nie boją”, które – jak ocenił – stanowią „odzwierciedlenie niemieckiej polityki wobec Narodu Polskiego podczas II wojny światowej”.„Auschwitz, Majdanek, Treblinka, Sztutowo - te nazwy znane są na całym świecie. Są symbolami ludobójstwa dokonanego w imię totalitarnej ideologii, zbrodniczego systemu niemieckiego nazizmu. Do tych potworności, jakie były dokonane przez niemieckich zbrodniarzy, należy »rzeź Woli«, kiedy w ciągu 10 dni (2-12 sierpnia) Niemcy wymordowali ok. 65 tysięcy mieszkańców Warszawy podczas Powstania Warszawskiego” – czytamy we wpisie szefa rządu.

Największa zbrodnia w historii Polski. Rocznica ludobójstwa na Woli

Między 5 a 7 sierpnia 1944 r. na ulicach, w podwórzach, domach, fabrykach i szpitalach Woli doszło do bezprzykładnej w dziejach II wojny światowej,...

zobacz więcej

Premier przypomniał, że 5 sierpnia 1944 r. zginęło ok. 30 tysięcy Polaków. „Potworne ludobójstwo, dokonane na mieszkańcach Warszawy, musi być upamiętniane i dokumentowane. Część spalono żywcem, tysiącom przed rozstrzelaniem kazano trzymać w rękach drewniane deski, by stosy masowo mordowanych prędzej ulegały spopieleniu na podwórkach i skwerach, służących oprawcom za monstrualne krematoria” – napisał Morawiecki.

„Rzeź Woli była największą jednorazową masakrą ludności cywilnej w Europie podczas II wojny światowej. Był to wyrok na Polaków, odwet za wybuch Powstania. Stanowił część niemieckiego planu likwidacji Narodu Polskiego. Tego narodu, który »od 700 lat blokuje nam Wschód i od czasu pierwszej bitwy pod Tannenbergiem leży nam w drodze«, jak uzasadniał zbrodnie Himmler. A po zniszczeniu Narodu Polskiego »historycznie polski problem nie będzie problemem dla naszych dzieci i dla wszystkich, którzy po nas przyjdą, ba, nawet już dla nas«” – dodał.

Morawiecki stwierdził, że „żaden z niemieckich zbrodniarzy, którzy byli odpowiedzialni za »rzeź Woli«, nie poniósł kary”.

„Potworne ludobójstwo, dokonane na mieszkańcach Warszawy, musi być upamiętniane i dokumentowane. Nigdy nie wolno zapomnieć o jakże licznych bezbronnych dzieciach i ich rodzicach, masowo i bezlitośnie zabijanych za ich pragnienie wolności i za przynależność do polskiego narodu. Cześć Ich Pamięci!” – napisał szef rządu.

Rzeź mieszkańców stołecznej Woli trwała od 5 do 7 sierpnia 1944 r. W masowych egzekucjach zamordowano – według różnych szacunków – od 40 do 60 tys. mieszkańców dzielnicy. Ludzie byli rozstrzeliwani, a ciała zabitych palono. Eksterminacja na dużą skalę zakończyła się 7 sierpnia, jednak w mniejszym stopniu trwała aż do 12 sierpnia, kiedy gen. Erich von dem Bach-Zelewski wydał zakaz mordowania ludności cywilnej.

źródło:
Zobacz więcej