RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po eksplozji zapasy zboża w Libanie wystarczą na niecały miesiąc

Wybuch spowodował olbrzymie zniszczenia i zablokował działanie głównego libańskiego portu, przez który przechodzi większość importu do tego kraju (fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH)

Wtorkowa eksplozja w porcie w Bejrucie zniszczyła główny magazyn zboża w Libanie wraz ze znajdującym się tam ziarnem; obecne zapasy wystarczą na mniej niż miesiąc, ale do kraju płyną statki z niezbędnymi dostawami – poinformowały w środę władze.

Wstrząsające nagranie z kościoła. Rośnie liczba ofiar wybuchu w Bejrucie [WIDEO]

Potężny wybuch saletry amonowej w porcie w Bejrucie odczuwalny był w promieniu wielu kilometrów od epicentrum eksplozji. Fala uderzeniowa dotarła...

zobacz więcej

Zapasy zboża wystarczą obecnie na „nieco mniej niż miesiąc”, jak przekazał agencji Reutera libański minister gospodarki i handlu Raoul Nehme. Dodał, że dla zapewnienia bezpiecznych dostaw żywności Liban potrzebuje co najmniej trzymiesięcznego zapasu i obecnie trwają poszukiwania innych miejsc do magazynowania ziarna.

– Mamy wystarczająco dużo zapasów i zmierzających do nas statków, by zabezpieczyć długoterminowe potrzeby Libanu – uspokajał Nehme zapewniając, że krajowi nie grozi brak chleba i mąki.

Potężna eksplozja wstrząsnęła we wtorek późnym popołudniem Bejrutem powodując śmierć co najmniej 100 osób i raniąc około 4 tys. Jako przyczynę podaje się pożar składowanych w porcie niebezpiecznych chemikaliów. Wybuch spowodował olbrzymie zniszczenia i zablokował działanie głównego libańskiego portu, przez który przechodzi większość importu do tego kraju. Jak ocenia agencja Reutera, gospodarka Libanu już przed wybuchem znajdowała się w kryzysie, który utrudniał sprowadzanie ziarna.

Silos zbożowy w Bejrucie mógł przechowywać 120 tys. ton zboża – przekazał agencji dyrektor portu w Trypolisie, drugiego największego w Libanie, Ahmed Tamer. Port w Trypolisie nie jest wyposażony w infrastrukturę do przechowywania zboża, ale pszenica może być transportowana do znajdujących się 2 km od niego magazynów – uzupełnił. – Pragnę zapewnić wszystkich Libijczyków, że jesteśmy w stanie przyjąć statki (ze zbożem – red.) – uspokajał Tamer.

Polak mieszkający w Bejrucie: Siła rażenia zmiotła port

Co najmniej 70 osób zginęło a 3,6 tysiąca zostało rannych w wyniku eksplozji w porcie w stolicy Libanu Bejrucie. – W tym miejscu, w którym się...

zobacz więcej

W momencie wybuchu w bejruckim silosie znajdowało się nie więcej niż 15 tys. ton pszenicy, ponieważ ładunki niektórych statków były kierowane bezpośrednio do odbiorców – tłumaczył w lokalnej gazecie szef związku importerów pszenicy Ahmed Hatti.

Według niego przechowywane w kraju rezerwy mąki wystarczą na pokrycie krajowego zapotrzebowania przez półtora miesiąca, a cztery statki przewożące łącznie 28 tys. ton pszenicy oczekują na zawinięcie do portu.

Hehme zapowiedział w libijskiej telewizji, że władze próbują natychmiast skierować do portu w Trypolisie cztery statki transportujące 25 tys. ton mąki.

Operator egipskiego statku, który w momencie wybuchu rozładowywał w porcie w Bejrucie 5 tys. ton pochodzącej z Ukrainy pszenicy, oświadczył w środę, że przewożony ładunek jest „w dobrym stanie”. W wybuchu poważnie ucierpiało jednak dwóch syryjskich członków załogi statku, a inni odnieśli mniejsze obrażenia.

źródło:
Zobacz więcej