RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Afera melioracyjna. Zeznają pierwsi spośród blisko 180 świadków

Stanisław Gawłowski usłyszał już prokuratorskie zarzuty (fot. arch.PAP/Marcin Bielecki)

Przesłuchania pierwszych spośród blisko 180 świadków w wątku tzw. afery melioracyjnej odbyły się w środę w szczecińskim sądzie okręgowym. W sprawie dotyczącej nieprawidłowości przy inwestycjach szczecińskiego Zarządu Melioracji oskarżonymi są m.in. jego były dyrektor oraz senator Stanisław Gawłowski.

Wraca afera melioracyjna. Były sekretarz generalny PO przyjął łapówkę?

Po przerwie spowodowanej pandemią na sądową wokandę w Szczecinie wraca tak zwana afera melioracyjna. Proces dotyczy „ustawienia” 105 przetargów na...

zobacz więcej

Zeznający podczas środowej rozprawy byli pracownicy Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie wskazywali, że były dyrektor tej instytucji Tomasz P. przedstawiał „autorytarny system zarządzania” i miał „elektryczne usposobienie”, oceniali go jednak pozytywnie.

Były zastępca dyrektora ds. inwestycji w Zarządzie Melioracji Andrzej K. (ma także zarzuty w głównej sprawie dotyczącej „afery melioracyjnej”) potwierdził, że wykonywał prace projektowe dla firm związanych z inwestycjami prowadzonymi przez zarząd.

Wskazał, że prace takie wykonywał także Tomasz P. Zapytany, czy otrzymywał za nie gratyfikację finansową, potwierdził. Powiedział też, że jej część przekazywał Tomaszowi P.

– Trudno mi powiedzieć, jakie to były pieniądze. Na poziomie dziesiątek tysięcy lub (kilku)nastu tysięcy złotych, w zależności od tego, jaka to była praca – mówił przed sądem Andrzej K.

Inny świadek, w Zarządzie Melioracji zatrudniony na stanowisku specjalisty, pytany był o kwestie dotyczące przetargu na zakup samochodu w ramach projektu związanego z inwestycją na rzece Inie.

Afera melioracyjna. Sprawa m.in. Gawłowskiego wraca na salę sądu

Kolejna rozprawa w wątku tzw. afery melioracyjnej, w której oskarżonym jest m.in. senator Stanisław Gawłowski, zaplanowana została na środę. Sprawa...

zobacz więcej

Według prokuratury, przetarg został ustawiony pod konkretny model samochodu w konkretnym salonie samochodowym, w którym też został kupiony. Świadek stwierdził jednak, że sprawą samochodu zajmował się jego pracownik, a on sam nie pamięta, by Tomasz P. wydawał mu polecenia co do wyników przetargu.

– Nie znam sytuacji wskazujących na próby korupcyjnych zachowań – powiedział.

Wątek „afery melioracyjnej” dotyczy nieprawidłowości przy 26 inwestycjach Zachodniopomorskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie. Aktem oskarżenia objęto 32 osoby, którym prokuratura zarzuca 94 czyny - najważniejsze dotyczą łapownictwa i tzw. prania brudnych pieniędzy.

Część osób złożyła wnioski o dobrowolne poddanie się karze; ich wątek został wyłączony do rozpoznania przez sąd rejonowy.

Wśród oskarżonych jest także obecny senator Stanisław Gawłowski. Prokuratura zarzuca mu siedem przestępstw, w tym pięć o charakterze korupcyjnym.

Kolejna rozprawa zaplanowana została na 10 września.

źródło:
Zobacz więcej