RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Radni KO o ulicy Lecha Kaczyńskiego: Na razie dyskusji na ten temat nie ma

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Przewodniczący warszawskiej Platformy Marcin Kierwiński stwierdził, że Lech Kaczyński „dla wielu radnych jest osobą, delikatnie mówiąc, kontrowersyjną”. – W Koalicji Obywatelskiej mamy na ten temat różne zdania – przyznaje w rozmowie z portalem tvp.info radny KO Paweł Lech. Czy jeśli Rafał Trzaskowski zaproponuje upamiętnienie Kaczyńskiego, działacze PO będą „za”? – Tę dyskusję odbędziemy w klubie i wtedy zapewne zapadnie decyzja, jak głosujemy – przyznaje polityk.

Co z ulicą Lecha Kaczyńskiego w Warszawie? Stołeczni radni mają problem

Prezydent Lech Kaczyński dla wielu jest osobą kontrowersyjną – twierdzi Marcin Kierwiński z PO. Wieloletni lider Platformy na Mazowszu w RMF FM...

zobacz więcej

W kampanii wyborczej Rafał Trzaskowski zapowiedział, że po wyborach wprowadzi pod obrady Rady Miasta „inicjatywę, by w Warszawie była ulica Lecha Kaczyńskiego”.

– Po wyborach prezydenckich odbyły się już dwie sesje i temat nie został podjęty. Kolejna będzie pod koniec sierpnia, a skoro Rafał Trzaskowski mówi o wrześniu, to rozumiem, że znów chcą tej sprawy unikać – komentuje Cezary Jurkiewicz, przewodniczący Klubu Radnych PiS m.st. Warszawy.

W rozmowie z portalem tvp.info polityk odnosi się tym samym do słów Trzaskowskiego, który stwierdził we wtorek: „Złożę taką inicjatywę, mówiłem o tym, że przedyskutuję to z klubem radnych, najpierw Koalicji Obywatelskiej, ale też zobowiązałem się na ostatniej sesji rady miasta, że porozmawiam o tym z radnymi PiS i w ciągu kilku tygodni będzie taka propozycja. We wrześniu”.

Jednak w rozmowie z RMF FM inny z ważnych polityków PO – Marcin Kierwiński – unikał jednoznacznej informacji w tej sprawie i zaznaczał, że „dla wielu radnych Kaczyński jest osobą, delikatnie mówiąc, kontrowersyjną”.

– Jak w pigułce widać, czym jest klub Koalicji Obywatelskiej w Radzie Warszawy. Nie mają jedności nawet ze swoim prezydentem. Polecałbym refleksję, bo rzucali mnóstwo sformułowań: „Współpraca nie kłótnie”, „Jedna Polska”, „Wspólna Warszawa”. Teraz Platforma musi stanąć w prawdzie i przyznać, czy aż tak bardzo boją się postaci prof. Lecha Kaczyńskiego – mówi nam Cezary Jurkiewicz.

Polityk PO wyzywa policjantów od ubeków. Jest odpowiedź funkcjonariuszy

Stołeczna policja poinformowała, że w sprawie profanacji posągu Jezusa zatrzymano już trzecią osobę. W obronie działaczy LGBT twardo staje Sławomir...

zobacz więcej

Ocenia, że zestawienie Lecha Kaczyńskiego z Hanną Gronkiewicz-Waltz czy Rafałem Trzaskowskim „może być dla Platformy bolesne, ale polecałby im szacunek, bo od śmierci polityka minęło już 10 lat”.

– Ja chciałbym, aby tak jak powiedział prezydent Warszawy, zaczął rozmawiać z klubami. Rozumiem, że najpierw chce spotkać się z klubem, który go popiera, ale my również jesteśmy gotowi do współpracy. Na ostatniej sesji złożyliśmy wniosek w tej sprawie. Został zdjęty, więc ruch znowu jest po stronie Rafała Trzaskowskiego – zaznacza polityk PiS.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy także jednego z radnych PO. – W Koalicji Obywatelskiej mamy na ten temat różne zdania. W tej chwili trudno powiedzieć, jak potoczy się dyskusja w tej sprawie – mówi nam Paweł Lech.

Zaznacza, że nie chciałby wyrokować i twierdzić stanowczo, jak radni będą głosowali, jeżeli pojawi się propozycja prezydenta Trzaskowskiego.

– Tę dyskusję odbędziemy w klubie i wtedy zapewne zapadnie decyzja jak głosujemy. Na razie dyskusji na ten temat nie ma. Wiem jednak, że są wśród nas osoby, które mają bardzo różne zdania ws. nadania jednej z ulic imienia Lecha Kaczyńskiego – podkreśla.

Przyznaje, że osobiście uważa, iż taka ulica w Warszawie powinna być. – Z jednej strony nie może ona jednak konfrontować różnych grup warszawiaków, a z drugiej powinna być wystarczająco godna byłego prezydenta Warszawy i Polski – ocenia.

źródło:
Zobacz więcej