RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

1,2 tys. migrantów na wyspie zamieszkiwanej przez 5 tys. Włochów. „Sytuacja krytyczna”

Na włoską Lampedusę codziennie przybywają kolejni migranci. Tylko w lipcu na wyspę przypłynęło ich 7,5 tys., co budzi otwarty sprzeciw niespełna 5 tys. mieszkańców.

Włoski rząd wysyła wojsko do ośrodków dla migrantów

Rząd Włoch wysyła wojsko do pilnowania ośrodków dla migrantów, by zapobiec ich ucieczkom. W ostatnich dniach zjawisko to przybrało na sile....

zobacz więcej

W ciągu ostatnich kilku dni do wyspy dotarło kolejnych 1,2 tys. migrantów, którzy przebywają w hotspocie liczącym zaledwie 95 miejsc. Dodatkowo, migranci przybywający do Włoch, są zobligowani do odbycia 14-dniowej kwarantanny, jednak ignorują obowiązujące przepisy i przedostają się wgłąb wyspy. Jak mówi korespondentka TVP Info, „sytuacja jest krytyczna”.

Na niespełna 5 tys. mieszkańców Lampedusy, połowa podpisała apel o zamknięcie hotspotu i nieprzyjmowanie migrantów. Stan wyjątkowy wprowadza permanentnie burmistrz miasteczka, jednak władze centralne w Rzymie ignorują problem.

Od początku roku na Lampedusę przybyło 14 tys. migrantów, z czego 7,5 tys. w lipcu. Większość z nich to Tunezyjczycy.

Obywatele Tunezji, którzy przypływają do Włoch, nie mają prawa ubiegać się o azyl polityczny, bo ich kraj uważany jest za bezpieczny. W związku z napływem setek migrantów przypływających małymi łodziami strona włoska podjęła starania, by jak najszybciej odesłać przybyszów, którzy w świetle obowiązujących przepisów są nielegalnymi imigrantami.

Według zapowiedzi MSW co tydzień będą organizowane dwa loty czarterowe do Tunezji, po 40 osób na pokładzie każdego samolotu.

źródło:
Zobacz więcej