RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nie będziemy obojętni”. Premier zapowiada pomoc dla Libanu po eksplozji w Bejrucie

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową (fot. PAP/EPA/WAEL HAMZEH)

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę skierowanie przez polski rząd pomocy do Bejrutu, gdzie we wtorek doszło do eksplozji, w wyniku której zginęło co najmniej sto osób. Jak poinformował szef rządu Polska skieruje do Libanu m.in. materiały medyczne.

Wstrząsające nagranie z kościoła. Rośnie liczba ofiar wybuchu w Bejrucie [WIDEO]

Potężny wybuch saletry amonowej w porcie w Bejrucie odczuwalny był w promieniu wielu kilometrów od epicentrum eksplozji. Fala uderzeniowa dotarła...

zobacz więcej

„Wczorajszy wybuch w Libanie wstrząsnął nie tylko Bejrutem. Dramatyczne zdjęcia eksplozji obiegły cały świat. Na takie tragedie nie możemy być i nie będziemy obojętni! Wspólnie z ministrem Mariuszem Kamińskim z Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęliśmy decyzje o skierowaniu pomocy do Bejrutu” – napisał na Facebooku premier Morawiecki.

Wcześniej w środę komenda główna Państwowej Straży Pożarnej poinformowała, że zgłosiła gotowość do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie. Na miejsce może zostać wysłanych 39 ratowników z czterema psami oraz moduł ratownictwa chemicznego – łącznie ok. 50 ratowników.

Szef rządu poinformował, że Polska w pierwszej kolejności przekaże materiały medyczne.

Wczorajszy wybuch w Libanie wstrząsnął nie tylko Bejrutem. Dramatyczne zdjęcia eksplozji obiegły cały świat. Na takie...

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Środa, 5 sierpnia 2020

Polska pomoc dla Libanu. PSP zapowiada wysłanie oddziałów ratowniczych

Zgłosiliśmy gotowość do natychmiastowego wyjazdu do działań ratowniczych w Libanie – poinformował rzecznik komendanta głównego PSP st. kpt....

zobacz więcej

„Po konsultacji ze stroną libańską wyślemy na miejsce także doświadczonych, polskich ratowników, którzy wielokrotnie nieśli pomoc w miejscach katastrof. Polska solidarność to cecha, którą chcemy dzielić się z całym światem” – dodał Morawiecki.

Libański oddział Czerwonego Krzyża poinformował w środę, że w wyniku eksplozji, do jakiej doszło we wtorek w Bejrucie, zginęło co najmniej sto osób, zaś liczbę osób, które doznały obrażeń, oceniono na co najmniej 4 tys.

Do eksplozji doszło w składach bejruckiego portu, gdzie od kilku lat przechowywano saletrę amonową, zmagazynowaną tam bez niezbędnych zabezpieczeń. Wybuch był tak silny, że było go słychać na Cyprze, oddalonym od Bejrutu o 240 km.

Jako przyczynę tragedii władze libańskie podały prace spawalnicze w składach, gdzie trzymano 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu) wcześniej skonfiskowanej przez władze.

źródło:

Zobacz więcej