RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes Pekao: Staliśmy się drugim bankiem w Polsce

Jak ocenił Skiba, wyniki po drugim kwartale są bardzo dobre (fot. Suhtterstock/Karolis Kavolelis)
Jak ocenił Skiba, wyniki po drugim kwartale są bardzo dobre (fot. Suhtterstock/Karolis Kavolelis)

Po wzroście sumy bilansowej o 20 proc., do 235 mld zł, bank Pekao stał się drugim bankiem w Polsce – oświadczył na konferencji prasowej p.o. prezes Pekao Leszek Skiba.

Pekao: w drugim kwartale bank zarobił 359 mln zł

W drugim kwartale tego roku Bank Pekao zarobił 359 mln zł, mniej o 38 proc. niż w tym samym okresie zeszłego roku – wynika z komunikatu banku....

zobacz więcej

Bank podał w komunikacie, że skonsolidowany zysk netto Pekao za II kw. wyniósł 359 mln zł i spadł w ujęciu rok do roku o 38 proc. głównie z powodu dodatkowych, konserwatywnie zawiązanych odpisów kredytowych związanych z COVID-19. Zysk okazał się wyższy od oczekiwanego przez analityków w wysokości 271 mln zł.

Jak ocenił Skiba, wyniki po drugim kwartale są bardzo dobre. – Jest to czas dla nas istotny po pierwsze z punktu widzenia sumy bilansowej, która wzrosła o ponad 20 proc. do poziomu 235 mld zł, co odbywa się w trudnym otoczeniu spowolnienia, zamrożenia gospodarki, ale też stopniowego jej odmrażania – powiedział.

– Ten wzrost sumy bilansowej jest dla nas ważną informacją (...) ponieważ staliśmy się drugim bankiem w Polsce (...). Ten wzrost jest spowodowany także tym, że trafiają do nas większe ilości depozytów ze strony naszych klientów (wzrost o 21 proc. – red.), zarówno firm, jak i gospodarstw domowych – powiedział.

Dodał, że mimo trudnego okresu widać w II kw. br. wzrost o 8 proc. rdr, jeżeli chodzi o kredyty hipoteczne.

Do kluczowego czynnika, który wpłynął na wynik w całym pierwszym półroczu Skiba zaliczył spadek aktywności gospodarczej, co przełożyło się na decyzje o obniżce stóp procentowych. Wskazał na wielkość rezerw związanych z ostrożnym podejściem do polityki kredytowej, która silnie wpłynęła na wysokość zysku netto.

Banki: przejściowe problemy z bankowością elektroniczną

Klienci dwóch banków: PKO BP i Pekao doświadczyli problemów z elektronicznymi systemami obsługi klientów. Większość problemów została już usunięta...

zobacz więcej

Z danych banku wynika, że w związku z COVID-19 w pierwszym półroczu br. zawiązano rezerwy w wysokości 441 mln zł (160 mln zł w I kw i 281 mln zł w II kw.).

– Po drugie to czas wzmacniania relacji z naszymi klientami, zrobiliśmy wszystko co możliwe, aby wspierać naszych klientów w zakresie dystrybucji programów pomocowych, (...) aby wspomóc ich oferując wakacje kredytowe, promując bezpieczne bankowanie, ale także zrobiliśmy bardzo dużo i zrobimy jeszcze więcej, aby otwierać naszych klientów na kanały mobilne – powiedział szef Pekao.

Zwrócił uwagę na dbałość o kapitał banku poprzez ostrożne podejście w zakresie tworzenia odpisów kredytowych. – Staramy się, aby jakość portfela była jak największa, ale też trzymamy koszty pod kontrolą – mówił.

Wskazał na spadek kosztów o 4 proc. rok do roku, co jego zdaniem jest bardzo dobrym wynikiem w porównaniu z tym, co się dzieje z kosztami w całym sektorze.

– Czas pandemii to także okazja do tego, żeby przyspieszyć cyfryzację, to co jest przyszłością sektora bankowego. Mamy pełną świadomość, że banki, które nie będą aktywnie szły do przodu, jeśli chodzi o dygitalizację, nowe usługi, nowe funkcjonalności, będą po prostu przegrywać w konkurencji – powiedział.

Skiba zapewnił, że wyniki banku pokazują, iż inwestycja w cyfryzację przynosi rezultaty – liczba aktywnych użytkowników mobilnych wzrosła o ponad 30 proc. rdr, a prawie 70 proc. nowych pożyczek gotówkowych zostało sprzedanych w kanałach cyfrowych. Jednocześnie jedna trzecia nowych rachunków bankowych inicjowana jest w kanałach cyfrowych, nastąpił też ogromny jego zdaniem wzrost transakcji w aplikacji PeoPay.

źródło:
Zobacz więcej