RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Papież Franciszek: pandemia ukazała słabości i potrzebę uzdrowienia świata

Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio via Getty Images)

Papież Franciszek powiedział podczas audiencji generalnej w środę, że pandemia „powodująca głębokie rany w świecie” obnażyła słabości i ukazała potrzebę jego uzdrowienia z chorób społecznych. Podkreślił, że trzeba to uczynić w duchu wiary, nadziei i miłości.

Stan epidemii – blisko rekordu zakażeń koronawirusem, duży wzrost liczby zgonów

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 640 osób – poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. W sumie zanotowano...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Była to pierwsza audiencja po lipcowej przerwie. Odbyła się w takiej samej formie, jak wszystkie dotąd od początku pandemii, czyli bez udziału wiernych i w papieskiej bibliotece Pałacu Apostolskiego. Transmitowały ją watykańskie media.

Papież powiedział, że „pandemia nadal powoduje głębokie rany w świecie, obnażając naszą słabość”.

– Wielu jest zmarłych, bardzo wielu zachorowało na wszystkich kontynentach. Wiele osób i wiele rodzin żyje w czasie niepewności z powodu problemów społeczno- ekonomicznych, które dotykają przede wszystkich najbiedniejszych – dodał.

– Dlatego musimy skierować nasze spojrzenie na Jezusa i z tą wiarą objąć nadzieję na Królestwo Boże, jakie nam przynosi – podkreślił.

Franciszek przypomniał, że w tradycji chrześcijańskiej wiara, nadzieja i miłość to „więcej niż uczucia czy postawa”, ale „dary, które otwierają na nowe horyzonty, także wtedy, kiedy żeglujemy po trudnych wodach naszych czasów”.

Ankieta: 60 proc. osób z objawami COVID-19 chodziło do pracy

Według ankiety internetowej przeprowadzonej w Japonii, 60 proc. osób chodziło do pracy, mimo objawów choroby, lekceważąc zalecenia rządu – podała...

zobacz więcej

Wyjaśnił, że dzięki wierze, nadziei i miłości można będzie „uzdrowić niesprawiedliwe struktury i niszczące praktyki, które oddzielają ludzi od siebie i zagrażają rodzinie ludzkiej oraz planecie”.

– W najbliższych tygodniach zachęcam was do tego, by razem stawić czoło pilnym problemom, które uwidoczniła pandemia, zwłaszcza chorobom społecznym – wezwał Franciszek.

Zaapelował o to, aby postępować tak, żeby katolicka tradycja społeczna mogła pomóc rodzinie ludzkiej w „uzdrowieniu świata, który cierpi na ciężkie choroby”.

Zwracając się do Polaków, papież nawiązał do czwartkowej uroczystości Przemienienia Pańskiego.

– Na Górze Tabor Pan Jezus objawił uczniom, a przez nich nam wszystkim, swój boski majestat. Ukazał drogę do Ojca i nieba jako cel naszego życia. Podejmując starania o uzdrowienie dzisiejszego świata i budowanie Królestwa Bożego, nie zapominajmy o wezwaniu płynącym od Boga: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie” – mówił papież.

źródło:

Zobacz więcej